Tanie mieszkanie z przetargu – jak je kupić?

Udział w przetargu na mieszkanie od spółdzielni, urzędu miasta lub gminy to sposób na zakup lokalu w dogodnej lokalizacji za atrakcyjną cenę. Dowiedz się, na czym takie przetargi polegają.

Poprzez udział w przetargu na sprzedaż nieruchomości można nabyć nie tylko mieszkanie, ale także dom, działkę czy lokal użytkowy. Atrakcyjność mieszkań kupowanych na przetargach polega przede wszystkim na tym, że są one zazwyczaj oferowane w cenie niższej niż rynkowa. Ich dodatkową zaletą jest także lokalizacja, często bardzo atrakcyjna, np. w centrum miasta. Ponadto, stan prawny nieruchomości wystawianych na przetargi jest wcześniej dokładnie sprawdzany, nie ma więc ryzyka zakupu np. zadłużonego mieszkania. Jest to więc świetny sposób nabycia nieruchomości zarówno dla osób, które szukają mieszkania na własny użytek, jak i w celach inwestycyjnych.

Najczęściej przetargi organizowane są przez spółki Skarbu Państwa, urzędy gmin i miast oraz spółdzielnie mieszkaniowe. W większości przetargów udział mogą wziąć wszyscy zainteresowani, którzy spełniają warunki przetargu (przetargi nieograniczone). Tylko nieliczne z nich są organizowane wyłącznie dla wąskiej grupy osób, np. mieszkańców danej gminy albo członków danej spółdzielni (przetargi ograniczone). Szczegóły dotyczące formy przetargu, daty i miejsca jego przeprowadzenia znajdują się w ogłoszeniu o przetargu.

Gdzie szukać przetargów mieszkaniowych?
Informacje o przetargach można znaleźć na oficjalnych stronach internetowych ich organizatorów np. urzędu gminy, w Biuletynie Informacji Publicznej, a także w lokalnej prasie czy na portalach ogłoszeniowych. Warto również na bieżąco śledzić serwis Listaprzetargow.pl, gdzie w jednym miejscu można znaleźć ogłoszenia z całej Polski (wejdź na tę stronę i wpisz w wyszukiwarce nazwę swojego miasta, aby zobaczyć listę aktualnych ogłoszeń przetargów i licytacji nieruchomości). Portal skierowany jest m.in. do osób inwestujących w nieruchomości. W ogłoszeniu o przetargu znajdziemy wszystkie najważniejsze informacje, takie jak opis przedmiotu przetargu, termin i miejsce przetargu, wysokość wadium, cena wywoławcza, warunki udziału w przetargu czy warunki zawarcia umowy. Dzięki temu łatwiej będzie zdecydować, o którą nieruchomość chcemy się ubiegać, a także odpowiednio przygotować się do przetargu.

Jak wygląda przetarg na mieszkanie?
Przed przystąpieniem do przetargu na mieszkanie, trzeba się dokładnie zapoznać z przedmiotem przetargu, aby upewnić się, czy warto go kupić. Jeśli mamy taką możliwość, to lokal warto zobaczyć osobiście, aby ocenić jego stan techniczny, oszacować wstępnie koszty ewentualnego remontu, a także sprawdzić okolicę. Jeśli zapadnie decyzja o wzięciu udziału w przetargu, należy się do niego przygotować. 

Przetargi na mieszkania odbywają się w trybie ustnym lub pisemnym, decyduje o tym organizator. Niezależnie od formy przetargu głównym warunkiem udziału w postępowaniu jest zazwyczaj wpłata wadium. Wysokość wadium określona jest w ogłoszeniu o przetargu, przeważnie wynosi ono 10% ceny wywoławczej mieszkania. Konieczność wniesienia wadium powoduje, że do przetargu przystępują osoby faktycznie zainteresowane nabyciem danej nieruchomości. W przypadku wyboru innej oferty, wpłacone wadium zostanie zwrócone w całości. Przy wygraniu przetargu zostanie zaliczone na poczet ceny nieruchomości.

Jeśli przetarg na mieszkanie odbywa się w formie ustnej, to należy się w wyznaczonym terminie i miejscu stawić z potwierdzeniem wpłaty wadium i dokumentem tożsamości (ogłoszenie informuje, czy wymagane są też inne dokumenty). Przetarg wygrywa osoba, która podczas ustnej licytacji zaoferuje najwyższą cenę za nieruchomość. Należy zatem uważać, aby nie dać ponieść się emocjom i w ferworze walki zaoferować więcej, niż się planowało.

W przetargu pisemnym na mieszkanie należy skompletować wszystkie wymagane dokumenty, których lista znajduje się w ogłoszeniu o przetargu i wraz z ofertą wysłać je na wskazany adres. Warto wcześniej sprawdzić, jaki jest termin ich dostarczenia, aby mieć pewność, że oferta dotrze na czas, zwłaszcza jeśli zamierzamy wysłać ją pocztą (Uwaga! Niektórzy organizatorzy wymagają, aby oferta była złożona osobiście). Po wybraniu zwycięzcy przetargu, organizator poinformuje o miejscu i terminie zawarcia umowy. Podpisanie aktu notarialnego powinno nastąpić nie później niż 21 dni po rozstrzygnięciu przetargu. Wcześniej należy jednak wpłacić całą kwotę za mieszkanie. Na podpisaniu umowy koniecznie trzeba się stawić, inaczej sprzedający może odstąpić od zawarcia umowy i zachować wpłacone wadium. Jeśli w danym terminie nie możemy stawić się na podpisanie aktu notarialnego, należy koniecznie poinformować o tym organizatora przetargu.

Podziel się z innymi

Ads Blocker Image Powered by Code Help Pro

Wyłącz adblocka!

Wykryliśmy, że używasz rozszerzeń do blokowania reklam. Utrzymujemy się wyłącznie z reklam. Wesprzyj nas, wyłączając je.