Święto Centrum Szkolenia Łączności i Informatyki

Święto CSŁiI zostało ustanowione na pamiątkę powstania Obozu Wyszkolenia Oficerów Wojsk Łączności i przypada na 13 września. W tym roku obchody zaplanowano na 24 września.

Tegoroczne obchody rozpoczęły się mszą św. w Kościele Garnizonowym pw. Św. Gabriela Archanioła w Zegrzu. Następnie delegacje złożyły kwiaty pod pomnikiem patrona Centrum Szkolenia gen. bryg. Heliodora Cepy oraz w miejscu pamięci mjr. Konstantego Radziwiłła na terenie zegrzyńskich koszar.

O godz. 12.00 rozpoczął się uroczysty apel na rynku w Serocku. W obchodach wzięli udział samorządowcy z powiatu legionowskiego. Gościliśmy także zastępcę dowódcy Wojsk Obrony Terytorialnej płk. Mariusza Specjalskiego oraz pełniącego obowiązki Szefa Zarządu Wsparcia Dowodzenia i Łączności płk. Marcina Marka. Nie zabrakło przedstawicieli duchowieństwa, dowódców jednostek wojskowych z całego kraju, służb mundurowych, środowisk kombatanckich, organizacji współpracujących z Centrum, przedstawicieli szkół oraz byłych komendantów i zastępców komendantów zegrzyńskiej jednostki.

Gospodarz uroczystości płk Paweł Nowotnik w swoim przemówieniu przybliżył ponad 100-letnią historię zegrzyńskiego ośrodka szkolenia i aktualne zadania stojące przez Centrum Szkolenia. Podziękował społeczeństwu, za okazywane wsparcie i zaprosił do działu w pikniku pn. „Silna Biało-Czerwona. Dziękujemy że jesteście z nami”, będącego właśnie wyrazem tej wdzięczności. Podziękował swoim podwładnych za ich pracę, swoim poprzednikom za ich starania i wysiłki na przestrzeni lat i władzom samorządowym za gościnę w Serocku.

Po przemówieniu zostały wręczone odznaczenia resortowe, akty mianowań na wyższe stopnie wojskowe i wyróżnienia. Komendant Centrum Szkolenia wręczył również pamiątkowe ryngrafy w uznaniu zasług oraz w związku z długoletnią pracą lub współpracą na rzecz rozwoju i umacniania dobrego wizerunku Centrum Szkolenia Łączności i Informatyki.

Następnie płk Mariusz Specjalski, zastępca Dowódcy Wojsk Obrony Terytorialnej odczytał list okolicznościowy skierowany do uczestników uroczystości przez Pana Mariusza Błaszczaka Ministra Obrony Narodowej oraz skierował swoje słowa do zebranych na serockim rynku.

Głos zabrali także Burmistrz Miasta i Gminy Serock Pan Artur Borkowski oraz honorowy prezes zespołu ochrony pamięci Armii Krajowej Brzozów Pan Wojciech Jeute.

Na zakończenie uroczystości mogli zobaczyć defiladę pododdziałów oraz pojazdów Centrum Szkolenia Łączności i Informatyki.

Po zakończeniu apelu na zebranych czekały liczne atrakcje – stoiska ze sprzętem wojskowym i łącznościowym, możliwość obejrzenia pojazdów wojskowych, wzięciu udziału w mini zawodach sportowych, koncert zespołów The Voice of Zegrze i Telefala oraz oczywiście żołnierska grochówka.

Tekst i zdjęcia: kpt. Małgorzata Nowak

Podziel się z innymi

Ads Blocker Image Powered by Code Help Pro

Wyłącz adblocka!

Wykryliśmy, że używasz rozszerzeń do blokowania reklam. Utrzymujemy się wyłącznie z reklam. Wesprzyj nas, wyłączając je.