Sejmikowa komisja zdrowia w Legionowie

Podczas wyjazdowego posiedzenia Komisja Zdrowia i Kultury Fizycznej zajęła się m.in. działalnością filii Wojskowego Instytutu Medycznego w Legionowie.

Radni omówili także współpracę samorządu Mazowsza z Uniwersytetem Przyrodniczo-Humanistycznym (UPH) w Siedlcach. Od 1 października 2023 r. 60 studentów rozpocznie naukę na nowo otwartym Kierunku Lekarskim Wydziału Nauk Medycznych i Nauk o Zdrowiu. To wielki sukces uczelni, osiągnięty w wyniku intensywnych prac organizatorskich kierownictwa uczelni, dzięki poczynionym inwestycjom i doskonałej współpracy z kadrą Mazowieckiego Szpitala Wojewódzkiego w Siedlcach, przy wsparciu Samorządu Województwa Mazowieckiego.

W obradach komisji, 7 września br. w Urzędzie Miasta Legionowo, pod przewodnictwem Krzysztofa Strzałkowskiego, uczestniczyli m.in.: prezydent Legionowa Roman Smogorzewski, przewodnicząca Komisji Rozwoju Gospodarczego, Infrastruktury Bezrobocia Anna Katarzyna Brzezińska, przewodnicząca Komisji Prawa, Samorządu, Bezpieczeństwa i Porządku Publicznego Urszula Kierzkowska, rektor Uniwersytetu Przyrodniczo-Humanistycznego w Siedlcach prof. Mirosław Minkina, prezes zarządu Mazowieckiego Szpitala Wojewódzkiego w Siedlcach Marcin Kulicki, ordynator w Mazowieckim Szpitalu Wojewódzkim w Siedlcach prof. neurochirurg Paweł Nauman.

Szpital w Legionowie
Otwarty w 2022 r. jedyny w Legionowie szpital funkcjonuje jako filia Wojskowego Instytutu Medycznego (WIM). Radni Komisji Zdrowia i Kultury Fizycznej, pod przewodnictwem Krzysztofa Strzałkowskiego, omówili działalność placówki w reakcji na powtarzające się ostatnio, relacjonowane w mediach społecznościowych, niebezpieczne dla zdrowia i życia sytuacje braku możliwości uzyskania na miejscu skutecznej pomocy medycznej w nagłych sytuacjach przez mieszkańców Legionowa. Radni zwrócili przede wszystkim uwagę na:
– zgłaszaną coraz częściej przez mieszkańców pilną potrzebę rozszerzenia działalności filii WIM w Legionowie o doraźne, a nie tylko planowane przyjęcia chorych;
– dolegliwe uciążliwości (w kontekście odległości i czasu dotarcia) dla mieszkańców Legionowa i powiatu, wynikające z korzystania w nagłych przypadkach z usług Mazowieckiego Szpitala Bródnowskiego, szpitala w Nowym Dworze Mazowieckim lub innych placówek w Warszawie.

Pomimo przyjęcia zaproszenia, przedstawiciele kierownictwa filii WIM w Legionowie nie przybyli na posiedzenie komisji. Interwencja radnych w interesie mieszkańców będzie kontynuowana w bezpośrednim kontakcie z kierownictwem placówki. Na kolejnym posiedzeniu spodziewane jest przyjęcie przez komisję stanowiska w tej sprawie.

Kierunek Lekarski na UPH w Siedlcach
W ciągu ponad 50 lat siedlecka uczelnia stała się ważnym ośrodkiem naukowym, artystycznym i kulturotwórczym oraz liderem edukacji w regionie. Obecnie Uniwersytet Przyrodniczo-Humanistyczny w Siedlcach liczy około 5 tys. studentów i ponad 700 pracowników. Uczelnia prowadzi 39 kierunków studiów na pięciu wydziałach: Agrobioinżynierii i Nauk o Zwierzętach, Nauk Humanistycznych, Nauk Medycznych i Nauk o Zdrowiu, Nauk Społecznych oraz Nauk Ścisłych i Przyrodniczych. Na Wydziale Nauk Medycznych i Nauk o Zdrowiu prowadzone były dotychczas 4 kierunki: Dietetyka, Kosmetologia, Pielęgniarstwo i Ratownictwo Medyczne.

Radni zapowiedzieli przyjęcie na kolejnym posiedzeniu specjalnego, okolicznościowego stanowiska Komisji, w związku z inauguracją Kierunku Lekarskiego na UPH w Siedlcach.

Podziel się z innymi

Ads Blocker Image Powered by Code Help Pro

Wyłącz adblocka!

Wykryliśmy, że używasz rozszerzeń do blokowania reklam. Utrzymujemy się wyłącznie z reklam. Wesprzyj nas, wyłączając je.