Opłać PIT w Legionowie

Blisko 1/3 dochodów miasta to wpływy z podatku dochodowego od osób fizycznych (PIT). Niewiele osób jednak wie, że do gminy trafia 37% tego podatku. Dla wynagrodzenia 3 tys. zł brutto to jedynie 95 zł miesięcznie.

Z tej kwoty opłacane są m.in. inwestycje, transport, zapewniane bezpieczeństwo i oświetlane, sprzątane miasto. Dlatego tak ważne jest płacenie podatku w miejscu, w którym się żyje.

Każdy mieszkaniec chciałby, żeby drogi, którymi jeździ były oświetlone i nie miały dziur, żeby autobusy i pociągi kursowały jak najczęściej, dzieci uczyły się w nowoczesnych szkołach, Straż Miejska patrolowała ulice, a monitoring obejmował jak największą część miasta. To wszystko jednak kosztuje – gmina opłaca te zadania m.in. z Twojego podatku dochodowego. Dlatego im więcej osób płaci podatki w Legionowie, tym więcej środków trafia do miejskiej kasy.

Do budżetu gminy z PITów wpłynęło:

2011 – 49.195.173 zł

2012 – 51.182.675 zł

2013 – 53 599 274 zł

2014 – 58 222 274 zł

Inwestycje i realizacja zadań własnych gminy to jednak nie wszystko.

Dodatkową zachętą do płacenia podatków w Legionowie jest Karta Legionowianina, dzięki której osoby zamieszkujące i odprowadzające tutaj podatek dochodowy płacą mniej za bilety ZTM – na karcie można zakodować taryfę „Warszawa Plus”. Zaświadczenie z legionowskiego urzędu skarbowego to także dodatkowe punkty przy rekrutacji do miejskich przedszkoli.

Zgodnie z prawem miejscem rozliczania się osoby fizycznej (PIT) jest urząd skarbowy właściwy dla miejsca zamieszkania podatnika w ostatnim dniu roku podatkowego. Oznacza to, że aby płacić podatki w Legionowie wcale nie trzeba być tutaj zameldowanym – wystarczy tu mieszkać.

Jak wybrać legionowską „skarbówkę”?

Zmiana urzędu skarbowego jest bardzo prosta. Wystarczy podać w formularzu PIT adres zamieszkania w Legionowie oraz wskazać dane tutejszego urzędu skarbowego. Można również wypełnić jednostronicowy formularz ZAP-3, który dostępny jest w urzędzie skarbowym – podać imię i nazwisko, PESEL, adres zamieszkania oraz numer rachunku bankowego. Wypełniony formularz można złożyć osobiście lub wysłać pocztą na adres Urzędu Skarbowego ul. Józefa Piłsudskiego 43c 05-120 Legionowo.

O zmianie urzędu należy poinformować pracodawcę.

UM Legionowo

Podziel się z innymi

Ads Blocker Image Powered by Code Help Pro

Wyłącz adblocka!

Wykryliśmy, że używasz rozszerzeń do blokowania reklam. Utrzymujemy się wyłącznie z reklam. Wesprzyj nas, wyłączając je.