Ogrzewanie podłogowe czy grzejniki? Wybierz lepsze rozwiązanie

Ciepły, przytulny dom to marzenie każdego z nas. Do osiągnięcia takich warunków niezbędne jest dopasowanie do lokalu mieszkalnego odpowiedniego ogrzewania. Wybór instalacji grzewczej jest bardzo ważnym krokiem, dlatego warto przemyśleć swoją decyzję już na etapie projektowania domu. Zanim jednak wybierzemy korzystne dla nas rozwiązanie zapoznajmy się z argumentami przemawiającymi za każdym z nich.

Postaw na ciepły dom

Podejmując decyzję o wyborze systemu ogrzewania zazwyczaj kierujemy się dwoma kwestiami. Pierwsza dotyczy komfortu cieplnego, wybieramy według nas najlepszy sposób na zapewnienie ciepła w pomieszczeniach. Druga kwestia obejmuje wydatki jakie ponosimy na ogrzewanie. Nikt nie chce rujnować budżetu każdej zimy, dlatego ważnym czynnikiem przy podejmowaniu decyzji są koszty eksploatacji. Decyzja jednak często też jest uwarunkowana rodzajem budynku, inne rozwiązanie będzie odpowiednie do projektowanych domów, a inne do już stojących nieruchomości. Do wyboru mamy kilka rodzai ogrzewania m. in. grzejniki płytowe, ogrzewanie podłogowe, ogrzewanie ścienne i nadmuch powietrza. Oczywiście najbardziej popularne są tradycyjne grzejniki i ogrzewanie podłogowe.

Postaw na 2 w 1

Bardzo popularnym sposobem na ogrzewanie jest łączenie ogrzewania podłogowego i grzejników. System mieszany idealnie sprawdza się w każdym domu. Na korytarzach kładziemy instalacje podłogową, natomiast w sypialni i pokojach montujemy zwykłe grzejniki. W łazience warto skorzystać zarówno z podłogówki, jak i grzejnika drabinkowego. Pamiętajmy, by dobór elementów instalacji grzejnej pozostawić fachowcom. Warto też montaż zlecić doświadczonej ekipie budowlanej, która w odpowiedni sposób zamontuje całą instalację w naszym domu. Nie warto porywać się na samodzielny montaż podłogówki. Źle położona instalacja może ulec awarii.

Musisz o tym wiedzieć

Nie ma rozwiązania bez wad, dlatego zanim podejmiemy decyzję o doborze ogrzewania zapoznajmy się z wadami i zaletami obu rozwiązań. Główną zaletą ogrzewania podłogowego jest estetyczny wygląd. Dzięki podłogówce możemy równomiernie rozkładać ciepło po domu, mamy gwarancję, że w całym pomieszczeniu uzyskamy komfortową temperaturę. Minusem jest natomiast ograniczona wydajność cieplna. Podłogówka jako jedyne źródło ciepła sprawdzi się tylko w domach bardzo dobrze ocieplonych. Dużym minusem jest też cena montażu, która w przypadku instalacji podłogowej jest wyższa o ok. 50% od grzejników. Podejmując decyzję o wyborze grzejników jako sposobu ogrzewania domu zazwyczaj kierujemy się nieograniczoną wydajnością cieplną. Grzejniki są w stanie dostarczyć zdecydowanie więcej ciepła od instalacji podłogowej. Plusem jest też ich prosty montaż, który nie wymaga specjalnych umiejętności. Na koniec warto wspomnieć o cenie, która jest zdecydowanie niższa od kosztu poniesionego na system podłogowy. Grzejniki mają swoje minusy, pierwszym jest niekorzystny rozkład ciepła. Zawsze najwyższa temperatura jest w obrębie grzejnika co nie wpływa korzystnie na nasze zdrowie. Ogromnym minusem jest też estetyka, wygląd grzejników nie przemawia do wielu osób. (źródło: http://pgi.com.pl/ )

Podziel się z innymi

Ads Blocker Image Powered by Code Help Pro

Wyłącz adblocka!

Wykryliśmy, że używasz rozszerzeń do blokowania reklam. Utrzymujemy się wyłącznie z reklam. Wesprzyj nas, wyłączając je.