W poniedziałek, 3 marca br. w Legionowie, wicepremier – minister obrony narodowej Władysław Kosiniak-Kamysz oraz sekretarz stanu w MON Cezary Tomczyk uczestniczyli w odprawie dotyczącej implementacji sztucznej inteligencji w Siłach Zbrojnych RP. Podczas spotkania wicepremier poinformował o powołaniu Centrum Implementacji Sztucznej Inteligencji (CISI) w ramach Wojsk Obrony Cyberprzestrzeni.
CISI będzie pełnić rolę centrum kompetencyjnego, odpowiedzialnego za realizację prac badawczo-rozwojowych i wdrażanie sztucznej inteligencji (AI) na potrzeby działań w obszarach operacyjnych sił zbrojnych takich jak: wsparcie obrony cyberprzestrzeni, analiza informacji wywiadowczo-rozpoznawczych, unowocześnianie autonomicznych systemów bojowych, wsparcie podejmowania decyzji czy optymalizacja logistyki.
Dzisiaj podejmujemy decyzję na mocy strategii, którą podpisałem kilka tygodni temu, a którą zaproponował minister Cezary Tomczyk – strategii rozwoju sztucznej inteligencji. Jako Ministerstwo Obrony przyjęliśmy strategię rozwoju sztucznej inteligencji do roku 2039. Ta perspektywa jest wieloletnia, ale najbliższe pięć lat będzie kluczowe dla pozycji Polski i sposobu, w jaki skorzystamy z tej drogi. Jednym z elementów strategii rozwoju sztucznej inteligencji w siłach zbrojnych, w Ministerstwie Obrony Narodowej i naszym bezpieczeństwie, jest stworzenie Centrum Implementacji Sztucznej Inteligencji. Powstaje ono w ramach Dowództwa Komponentu Wojsk Obrony Cyberprzestrzeni pod kierownictwem generała Molendy, jego zastępców i najlepszego w Polsce zespołu informatyków oraz specjalistów ds. cyberbezpieczeństwa – mówił wicepremier Władysław Kosiniak – Kamysz.
Powołanie Centrum pozwoli na prowadzenie prac związanych z implementacją sztucznej inteligencji na rzecz Sił Zbrojnych RP w odpowiednim tempie i skali, dostosowanych do bieżących potrzeb i wymagań, a także wzmocni pozycję SZ RP w obszarze nowoczesnych technologii. Będzie również adekwatną odpowiedzią Polski na wyzwania globalne i pozwoli ustanowić wysoki priorytet do osiągnięcia technologicznej przewagi militarnej. Do zakresu zadań centrum będą należeć m. in. wspieranie rozwoju i wykorzystanie AI w sektorze obronnym, dostarczanie i skalowanie projektów AI zapewniających osiągnięcie przewagi strategicznej, realizacja współpracy z przemysłem i środowiskami naukowymi w celu zapewnienia synergii podejmowanych wysiłków czy weryfikacji przydatności pojawiających się na rynku produktów komercyjnych dla zastosowań wojskowych.
Obecnie mówimy o kolejnym kamieniu milowym naszych kompetencji – budowaniu zdolności do implementacji sztucznej inteligencji i jej zastosowania w resorcie obrony narodowej. Przestrzeń do zagospodarowania AI w systemach wojskowych jest ogromna – od rozpoznania, poprzez prowadzenie operacji, aż po rażenie przeciwnika. W obszarze rozpoznania mamy do czynienia z ogromną ilością danych. Kiedyś nadmiar informacji utrudniał budowanie świadomości sytuacyjnej, dziś mamy wiele sensorów raportujących w czasie rzeczywistym. Chcemy wykorzystać tę ogromną ilość danych , by budować precyzyjny obraz sytuacyjny, który pozwoli dowódcom podejmować lepsze decyzje. Co więcej sztuczna inteligencja może rekomendować warianty działań i określać prawdopodobieństwo ich powodzenia. Rozpoznanie pozycji przeciwnika, analiza jego działań i przewidywanie możliwych scenariuszy to kluczowe obszary, które chcemy zagospodarować – powiedział gen. dyw. Karol Molenda.