Najtańsze OC w Legionowie – gdzie go szukać, by nie przepłacić?

Polisę OC trzeba mieć – to nie ulega wątpliwości. Za jej brak grożą obecnie bardzo wysokie kary. Można jednak postarać się obniżyć składkę na ubezpieczenie, wybierając najtańszą z dostępnych ofert. Znalezienie jej nie jest trudne. Zobacz, gdzie szukać najlepszych polis OC w Legionowie.

Cena OC – od czego (nie) zależy?

Ile kosztuje ubezpieczenie samochodu? To pytanie zadają sobie niemal wszyscy kierowcy. Każdy z nich chce zapłacić jak najmniej, a jednocześnie zapewnić sobie skuteczną ochronę. Dobra wiadomość jest taka, że zakres OC jest zawsze identyczny. Niezależnie od tego, gdzie kupisz polisę, da Ci ona taką samą ochronę – to wynika z przepisów ubezpieczeniowych.

Nie musisz więc się zastanawiać, jakie OC wybrać, aby zapłacić mniej. Każda polisa odpowiedzialności cywilnej ma jednolite warunki i gwarantuje wypłatę odszkodowania w takich samych okolicznościach.

 Polisa OC chroni właściciela pojazdu przed skutkami szkód, które jego samochód wyrządzi innym osobom. Pamiętaj, że nigdy nie otrzymasz z niej żadnego odszkodowania. Ubezpieczyciel wypłaci je poszkodowanym w wyniku Twoich działań (lub działań kierującego, która poruszał się Twoim samochodem i doprowadził do kolizji).

Cena OC nie zależy więc od zakresu ochrony, jaki ono zapewnia. Dlaczego więc wysokość składki jest inna w poszczególnych firmach, mimo że polisa dotyczy tego samego samochodu i właściciela?

Zobacz, co wpływa na koszt ubezpieczenia OC.

Jak ubezpieczyciele obliczają wysokość składki na OC?

Choć każda polisa OC ma identyczny zakres, to firmy ubezpieczeniowe mogą samodzielnie ustalać wysokości składek. Właśnie dlatego rozpiętość cenowa w ofertach jest tak duża. Każde towarzystwo może zaproponować dowolną cenę OC – nawet zaporową. Wynika to z wewnętrznej polityki firmy.

Warto wiedzieć, że sprzedaż polisy OC jest dla ubezpieczyciela zawsze obciążona ryzykiem. Jeśli ubezpieczony spowoduje kolizję lub wypadek, towarzystwo musi wypłacić odszkodowanie ofiarom. W sytuacjach, gdy straty są bardzo duże, bo na przykład ucierpieli ludzie lub został rozbity luksusowy, drogi samochód, firmę ubezpieczeniową czeka spory wydatek.

Dlatego każdy ubezpieczyciel szacuje ryzyko, z jakim jest związane objęcie polisą danego kierowcy (a dokładniej – właściciela auta). Jeśli klient zostanie uznany za „ryzykownego”, to OC będzie droższe. Z kolei taki, który generuje niskie ryzyko stłuczki, może liczyć na niższe ceny.

Oczywiście takich szacunków nie dokonuje się „na oko”. Służą do tego zaawansowane statystyki zbierane przez lata.

Przykładowo, jeśli wynika z nich, że kierowcy z danego regionu jeżdżą wyjątkowo niebezpiecznie i powodują dużo wypadków, to OC w tej okolicy będzie droższe. Jeśli masz pecha i mieszkasz właśnie w takiej lokalizacji, to choć jeździsz z największą rozwagą, Ty także zapłacisz więcej.

To oczywiście tylko przykład. Czynników, które wpływają na wysokość składki, jest bardzo dużo, a dodatkowo nie są one podawane do publicznej wiadomości.

Co wpływa na Twoją wysokość składki?

Przyjmijmy, że chcesz kupić rodzinnego SUV-a (więcej o takich autach przeczytasz tutaj: https://rankomat.pl/samochod/suv-do-50-tys) i zastanawiasz się, na jaki koszt OC musisz się przygotować.

Gdy udasz się do agenta lub skorzystasz z kalkulatora ubezpieczeń online (to znacznie wygodniejsza opcja), algorytmy przeliczą ryzyko, jakie generujesz z punktu widzenia ubezpieczyciela. Na tej podstawie otrzymasz propozycję różnych polis, których ceny mogą być różne.

Wynika to z tego, że każda firma ubezpieczeniowa zwraca uwagę na inne aspekty. Dla jednej kluczowy może być wiek kierowcy, dla innej moc samochodu czy historia ubezpieczeniowa.

Istnieją jednak pewne wspólne kryteria, które są uwzględniane przez wszystkich ubezpieczycieli. Należą do nich:

  • wiek właściciel auta – im wyższy, tym niższa składka,
  • historia ubezpieczeniowa – im dłuższa, tym mniejszy koszt, jednak jeśli miałeś kolizję, zapłacisz więcej,
  • parametry samochodu – mocny silnik i lepsze osiągi podnoszą wysokość składki na OC,
  • planowany przebieg auta – im więcej masz zamiar jeździć, tym wyższy koszt ubezpieczenia,
  • miejsce zamieszkania – mieszkańcy dużych aglomeracji muszą się liczyć z droższą polisą,
  • stan cywilny i sytuacja rodzinna – to mniej ważne, jednak również brane pod uwagę – osoby zamężne i mające dzieci mogą liczyć na nieco tańsze OC.

To tylko kilka w czynników, które kształtują wysokość składki. Warto również wspomnieć o tym, że jeśli masz zamiar kupić ubezpieczenie w pakiecie, na przykład OC+AC+Assistance, możesz sporo zaoszczędzić. Takie zestawy polis mają często promocyjne ceny.

Jak kupić najtańsze OC?

Przede wszystkim, aby znaleźć najtańsze OC, koniecznie trzeba przejrzeć co najmniej kilka ofert. Ceny w poszczególnych firmach mogą się od siebie znacznie różnić. Nie trzeba porównywać dostępnych opcji samodzielnie – najszybszą i najprostszą metodą jest skorzystanie z kalkulatora online.

Takie narzędzie gromadzi oferty od wielu różnych ubezpieczycieli. Wystarczy, że podasz wymagane dane (swoje i swojego pojazdu), a w ciągu kilku sekund dostaniesz kilka lub kilkanaście propozycji w różnych cenach. Możesz wybrać spośród nich najlepszą (i najtańszą) i od razu kupić ją przez Internet.

Nie warto również przywiązywać się do jednego ubezpieczyciela. Jeśli przez lata ubezpieczałeś się na przykład w Warcie czy Link4, to wcale nie oznacza, że tam możesz liczyć na najlepsze warunki. Czasami zmiana towarzystwa może być bardzo opłacalna. Warto to sprawdzić, używając kalkulatora polis.

Podziel się z innymi

Ads Blocker Image Powered by Code Help Pro

Wyłącz adblocka!

Wykryliśmy, że używasz rozszerzeń do blokowania reklam. Utrzymujemy się wyłącznie z reklam. Wesprzyj nas, wyłączając je.