Od listopada Straż Miejska prowadzi kontrole domowych kotłowni, sprawdzając, czym mieszkańcy Legionowa palą w piecach. Jednocześnie kontrolowane są zbiorniki bezodpływowe na posesjach.
We współpracy z Referatem Ochrony Środowiska UM Legionowo Straż Miejska prowadzi czynności kontrolne w przydomowych kotłowniach pod kątem spalania różnego rodzaju odpadów, zwłaszcza śmieci. W pierwszych tygodniach strażnicy ujawnili 6 przypadków spalania tak niebezpiecznych i szkodliwych dla środowiska przedmiotów jak: stare okna pokryte warstwami farby, elementy laminowane, plastiki. Domy, które są kontrolowane wybierane są na podstawie własnych informacji i spostrzeżeń w terenie oraz informacji uzyskanych od mieszkańców.
– Kontrole takie są przeprowadzane I i II zmianach przez wyznaczony patrol, który w uzasadnionych przypadkach wchodzi na posesję i przeprowadza kontrolę – mówi zastępca komendanta Adam Nadworski, dodając, że są to przypadki, kiedy funkcjonariusze zauważą nieodpowiedni kolor dymu, niepokojącą woń w okolicy posesji lub widzą składowane elementy przygotowane do pocięcia i spalenia (sklejki, dykty, okna, płyty laminowane itp.).
Kara i postępowanie administracyjne
Po stwierdzeniu spalania odpadów lub śmieci patrol może nałożyć na właściciela mandat karny do 500zł na podstawie art. 10 w zw. Z art. 5 ust 1 Ustawy z dnia 13.09.1996r O Utrzymaniu Czystości i Porządku w Gminach. W przypadku odmowy przyjęcia mandatu karnego, Straż Miejska sporządza i kieruje Wniosek do Sądu Rejonowego w Legionowie o ukaranie – w tym przypadku grzywna jest znacznie bardziej dotkliwa – może wynieść do 5000 zł.
To jednak nie koniec kłopotów truciciela. – Z takiej czynności sporządza się dokumentację fotograficzną oraz wypełnia protokół z oględzin posesji, pouczając właściciela, że materiały te zostaną przekazane do Referatu Ochrony Środowiska, gdzie będzie przeprowadzone postępowanie zmierzające do odebrania odpadów od właściciela – dodaje Adam Nadworski.
Karzą i edukują
Przy każdej kontroli patrol informuje o zagrożeniach jakie występują podczas spalania odpadów oraz o możliwości skorzystania z dofinansowania na wymianę pieca lub instalacji – rozdając stosowne ulotki. Ponadto przy okazji kontroli kotłowni dokonywane są kontrole zbiorników bezodpływowych pod kątem zgodności z regulaminem.
Truciciele są wokół nas
Problem zanieczyszczenia powietrza w Legionowie nie jest spowodowany spalaniem odpadów jedynie na terenie naszego miasta, w sąsiednich gminach szczególnie Nieporęcie, Jabłonnie, Wieliszewie także występują problemy ze spalaniem odpadów, lecz w tych miejscowościach nie prowadzone są pomiary jakości powietrza. Bez wspólnych działań nie osiągnie się zamierzonego efektu.
STATYSTYKA :
LISTOPAD- kilkadziesiąt kontroli spalania w rejonie ulic: Grudzie, Warszawska, Chopina, Targowa, Batorego, Gdyńska, Kwiatowa, Olszankowa, Słowackiego, Handlowa. Stwierdzono 3 przypadki spalania odpadów.
GRUDZIEŃ- 20 Kontroli (na dzień 08.12.2015r.) ulic: 3-go Maja, Batorego, Gdańska, Kaszubska, Targowa, Strużańska, Wilcza. Stwierdzono na dzień dzisiejszy 3 przypadki spalania odpadów.