Legionowo: „Samorząd od Serca”

Kolejna nagroda dla Legionowa. Kapituła konkursowa „Samorząd od Serca” realizowany w ramach ogólnopolskiej kampanii społecznej „Ciśnienie na życie. Pierwsza pomoc w zawale” przyznała Gminie Miejskiej Legionowo tytuł „Samorządu od Serca”.

Kampania „Ciśnienie na Życie” ma na celu przekonanie Polaków do dbania o swoje zdrowie, szczególnie w kontekście zdarzeń kardiologicznych oraz uświadomienie, jakie ryzyko niesie za sobą brak profilaktyki schorzeń układu krążenia. Z danych Polskiego Towarzystwa Kardiologicznego wynika, że choroby układu sercowo-naczyniowego to wciąż istotna przyczyna zgonów w Polsce. Każdego dnia z powodu tych schorzeń umiera w naszym kraju prawie 500 osób.

Kapituła konkursu nagrodziła Legionowo za realizację programów zdrowotnych. – Edukujemy mieszkańców jak pomagać w przypadku udaru lub zawału, a wśród seniorów i młodzieży prowadzimy kursy pierwszej pomocy. W magistracie znajduje się ogólnodostępny ciśnieniomierz dla mieszkańców – w atrium magistratu znajduje się urządzenie, które automatycznie zmierzy ciśnienie i tętno oraz wydrukuje wynik badania. Podczas imprez plenerowych oraz uroczystości prowadzimy szereg programów profilaktycznych, które poszerzają wiedzę na temat naszego zdrowia i badań, które nierzadko ratują nam życie – mówi Naczelnik Wydziału Zdrowia Publicznego i Spraw Społecznych Ewa Milner-Kochańska, która odebrała nagrodę w imieniu Legionowa.

W środę (6.06) w spotkaniu również wzięli udział eksperci z zakresu kardiologii zaangażowani
w kampanię: prof. dr hab. n. med. Artur Mamcarz, dr hab. n. med. Marcin Grabowski, psycholog Miłosz Brzeziński i Piotr Bałtroczyk. Marcin Giziński, ratownik medyczny poprowadził warsztaty
z pierwszej pomocy.

Dbajmy o nasze SERCE, bo mamy je tylko jedno! “Wiek serca” – to formuła wymyślona przez lekarzy, aby zobrazować pacjentowi, jak czynniki ryzyka które ma, zmieniają jego układ krążenia i sprawiają, że znacznie szybciej się on starzeje!

Nadciśnienie to choroba układu krążenia polegająca na stałym lub okresowym podwyższeniu ciśnienia tętniczego krwi powyżej wartości prawidłowych, czyli ≥ 140/90 mmHg.

Szczególnie narażone na rozwój nadciśnienia tętniczego są osoby w wieku > 50 r.ż., ale także te z nadwagą lub otyłością, oraz u których w rodzinie występowało nadciśnienie tętnicze. Regularna kontrola ciśnienia tętniczego stwarza możliwość wczesnego wykrycia i podjęcia odpowiedniego leczenia nadciśnienia tętniczego. Z danych Polskiego Towarzystwa Kardiologicznego wynika, że choroby układu sercowo-naczyniowego odpowiadają za 48% zgonów w Polsce. Każdego roku z powodu tych schorzeń umiera w naszym kraju prawie 500 osób! Niestety ponad 65% kobiet i 76% mężczyzn przyznaje, że nie wykonuje regularnie pomiarów ciśnienia tętniczego krwi. Niecałe 10% badanych zdecydowało się regularnie mierzyć ciśnienie ze względów profilaktycznych.

Niewykryte bądź nieleczone nadciśnienie tętnicze zwiększa ryzyko wystąpienia zdarzeń sercowo-naczyniowych takich jak: zawał serca, udar mózgu a także chorób nerek i uszkodzenia narządu wzroku.

Podziel się z innymi

Ads Blocker Image Powered by Code Help Pro

Wyłącz adblocka!

Wykryliśmy, że używasz rozszerzeń do blokowania reklam. Utrzymujemy się wyłącznie z reklam. Wesprzyj nas, wyłączając je.