Legionowo: Prezydent z wizytą w Centrum Szkolenia Policji

Nasza redakcja otrzymała film od czytelnika na którym uwiecznił przejazd kolumny z Prezydentem Rzeczypospolitej Polskiej Andrzejem Dudą do Centrum Szkolenia Policji w Legionowie. Pojazdy Biura Ochrony Rządu konwojowane przez policjantów z legionowskiej drogówki miały problem z przejechaniem przez legionowski wiadukt na DK61.

Prezydent Andrzej Duda przybył do Centrum Szkolenia Policji w Legionowie aby wręczyć podziękowania i nagrody policjantom i strażakom oraz innym przedstawicielom służb za zabezpieczenie szczytu NATO i Światowych Dni Młodzieży.

Chylę czoła przed waszym profesjonalizmem i zaangażowaniem. Pokazaliście, że Polska jest państwem bezpiecznym, sprawnie działającym – mówił prezydent Andrzej Duda do kilkuset funkcjonariuszy wyróżnionych za zabezpieczenie szczytu NATO i Światowych Dni Młodzieży.

W Centrum Szkolenia Policji w Legionowie, Straż Graniczna, Państwowa Straż Pożarna i Ochotnicza Straż Piżarna uhonorowanych zostało w sobotę w sumie 390 funkcjonariuszy Biura Ochrony Rządu, Policji. Pięćdziesięciu z nich osobiście wyróżnił prezydent (po dziesięciu z każdej formacji). Szef MSWiA Mariusz Błaszczak wręczył listy gratulacyjne. Wyróżnienia otrzymali zarówno funkcjonariusze z pierwszej linii, bezpośrednio biorący udział w zabezpieczeniu, jak i ich dowódcy. W całym kraju wyróżniono 30 tys. funkcjonariuszy, w tym 20 tys. policjantów. Wyróżnienia i nagrody to średnio 1000 zł. Funkcjonariusze wyróżnieni w Legionowie byli reprezentantami tych 30 tysięcy.

To były dni waszej chluby. Przyczyniliście się do budowania wizerunku Polski na świecie jako bezpiecznego, sprawnie działającego, silnego państwa – mówił prezydent.

W uroczystości wzięli też udział szef Biura Bezpieczeństwa Narodowego Paweł Soloch, wiceminister spraw wewnętrznych Jarosław Zieliński oraz dowódcy poszczególnych służb, m.in. komendant główny policji nadinsp. Jarosław Szymczyk.

Andrzej Duda podziękował funkcjonariuszom w imieniu gości szczytu NATO i pielgrzymów, którzy przybyli na Światowe Dni Młodzieży. Dodał, że dzięki pracy funkcjonariuszy wszyscy czuli się bezpiecznie mimo zagrożenia terrorystycznego na świecie.

Te wydarzenia przebiegły wzorcowo. Nawet jeśli było jakiekolwiek niebezpieczeństwo, nie ziściło się. Zbudowaliście świetny wizerunek na świecie, za to jako prezydent jestem wam ogromnie wdzięczny – dodał.

Nawiązał też do krążących w sieci filmów przedstawiających pielgrzymów dziękujących policjantom. – Byłem niezwykle dumny z was, patrząc na te nagrania, kiedy ściskają was za ręce, skandują na waszą część (…) To chyba najlepsze podziękowanie, jakie policjant może usłyszeć. Docenili wasz wysiłek i waszą pracę. Widzieli was, jak staliście w upalnym słońcu, jak dzieliliście się wodą z pielgrzymami. Zawsze uśmiechnięci. (…) Widzieli wasze zaangażowanie – dodał Andrzej Duda.

Uroczystość odbyła się w Centrum Szkolenia policji w Legionowie, gdzie podczas Światowych Dni Młodzieży i szczytu NATO działało Policyjne Centrum Dowodzenia, a ponad 100 funkcjonariuszy, przez 24 godziny na dobę nadzorowało i koordynowało zabezpieczenie obu wydarzeń, w tym działanie sztabów w Warszawie, Krakowie i Częstochowie.

Po wręczeniu wyróżnień wystąpiła orkiestra reprezentacyjna policji, umiejętności zademonstrowała policyjna Motocyklowa Asysta Honorowa, która brała udział w konwoju papieża Franciszka. Odbyły się także pokazy z udziałem policyjnego śmigłowca, skoczków spadochronowych z Biura Operacji Antyterrorystycznych, strażaków i funkcjonariuszy BOR. Uroczystości zakończył finał piłki nożnej na hali sportowej. Zmierzyła się w nim reprezentacja Policji i Straży Granicznej, wygrali policjanci. Puchar zwycięskiej drużynie wręczyły szef MSWiA Mariusz Błaszczak.

Światowe Dni Młodzieży i związana z nimi wizyta w Polsce papieża Franciszka przypadły na ostatni tydzień lipca. Nad bezpieczeństwem imprezy czuwało ok. 800 funkcjonariuszy BOR; ponad 20 tys. policjantów zabezpieczało uroczystości w Częstochowie, Krakowie i Brzegach. W akcję zaangażowanych było też ponad 8,7 tys. strażaków PSP i ponad 7 tys. druhów z OSP, a także tysiące strażników granicznych, którzy m.in. prowadzili przywrócone na ten okres tymczasowe kontrole na wewnętrznych granicach strefy Schengen.

Szczyt NATO, który odbył się w Warszawie 8 i 9 lipca, zabezpieczało ok. 7 tys. policjantów z Warszawy i z innych regionów. Istotną rolę w operacji odgrywali także funkcjonariusze BOR, pod których bezpośrednią ochroną znalazło się ok. 120 osób – m.in. głowy państw, w tym prezydent USA Barack Obama, sekretarz generalny NATO, szefowie rządów, ministrowie spraw zagranicznych oraz szefowie międzynarodowych organizacji, takich jak ONZ i Bank Światowy.

Foto: Prezydent.pl
Wideo: 112Rescue998Poland

Podziel się z innymi

Ads Blocker Image Powered by Code Help Pro

Wyłącz adblocka!

Wykryliśmy, że używasz rozszerzeń do blokowania reklam. Utrzymujemy się wyłącznie z reklam. Wesprzyj nas, wyłączając je.