Legionowo: Otwarto nową instalację cieplną. Będzie również gaz i prąd

Zakończyła się największa inwestycja miejskiej ciepłowni – warta 33 mln zł budowa źródła ko-generacyjnego ciepła i energii elektrycznej. W poniedziałek (30.11) została ona oficjalnie otwarta. Licznie zgromadzeni goście mieli możliwość obejrzeć z bliska tę ważną dla bezpieczeństwa energetyczno – cieplnego inwestycję.

Podstawowym zadaniem spółki miejskiej Przedsiębiorstwo Energetyki Cieplnej „Legionowo” jest zapewnienie ciągłej i niezawodnej dostawy ciepła do odbiorców oraz gospodarowanie majątkiem w sposób najbardziej efektywny ekonomicznie. Jednym ze sposobów na optymalizację produkcji ciepła jest zastosowanie ko-generacji.

– W ciągu zaledwie roku spółka poszerzyła swoja działalność wytwarzania ciepła i jego dystrybucji o produkcję i sprzedaż energii elektrycznej, a w przyszłości także o dystrybucję i sprzedaż gazu. PEC posiada dwie koncesje na dystrybucję oraz obrót energią elektryczną. A od 1 lipca 2015 roku przez 15 lat na podstawie koncesji pełnić będzie funkcję Operatora Systemu Dystrybucyjnego (OSD), którego podstawowa działalność polega na dystrybucji energii elektrycznej – mówi prezes Narcyz Tokarski.

Powyższe pozwolenia są bezpośrednio związane z budową źródła ko-generacyjnego ciepła i energii elektrycznej w postaci trzech silników gazowych o łącznej mocy elektrycznej 6,0 MWe i mocy cieplnej 6,0 MWt oraz kotła gazowego o mocy 8MWt. Inwestycja finansowana jest pożyczką inwestycyjną ze środków programu operacyjnego JESSICA na 21,5 mln zł. Pozostała część to środki własne przedsiębiorstwa oraz kredyt bankowy.

– Źródło to pozwoli uzyskać rocznie ok. 48 000 MWh energii elektrycznej oraz ok. 160 000 GJ ciepła – mówi prezes Narcyz Tokarski. – Od 2016 roku w miesiącach: czerwiec, lipiec i sierpień węglowa część Ciepłowni nie będzie pracowała, co pozwoli na mniejsze o 1/3 roczne zużycie węgla. Ponadto w ramach powyższej inwestycji Spółka buduje stację redukcyjną oraz własną linię gazową z Wieliszewa do Ciepłowni w Legionowie o długości 5 km zasilającą w gaz źródło ko-generacji.

Dobrą informacją dla odbiorców ciepła jest to, że prowadzone przez PEC działania techniczno – innowacyjne nie mogą wpłynąć na ceny ciepła. Jak zapewnia prezes Tokarski, nie są planowane podwyżki ciepła.

l2 l3

Podziel się z innymi

Ads Blocker Image Powered by Code Help Pro

Wyłącz adblocka!

Wykryliśmy, że używasz rozszerzeń do blokowania reklam. Utrzymujemy się wyłącznie z reklam. Wesprzyj nas, wyłączając je.