Legionowo: Muzeum dla Seniorów

Odkrywanie historii jest fascynującym zajęciem, zwłaszcza gdy dotyczy miejsc i wydarzeń człowiekowi najbliższych. Warto wybrać się w podróż do przeszłości w towarzystwie ludzi z pasją, takich jak pracownicy Muzeum Historycznego w Legionowie. Dzięki cyklicznym spotkaniom z historią mieszkańcy DPS „Kombatant” mają okazję nie tylko poszerzyć swoją wiedzę, ale także uczestniczyć w ciekawych wydarzeniach kulturalnych.

Pracownicy Muzeum prowadzą dla seniorów dwa razy w miesiącu prezentacje dotyczące historii ziem powiatu legionowskiego, archeologii, ciekawych zagadnień
z zakresu historii kultury, sztuki i dziejów Polski. Odbywają też wspólnie
z mieszkańcami Domu podróże do odległych krain – Egiptu, Rzymu, Kazachstanu
i poznają ich historię. Prezentacje cieszą się dużym powodzeniem i udało się już stworzyć grono stałych uczestników spotkań z Muzeum, które wciąż rośnie.

Współpraca między placówkami trwa praktycznie od początku funkcjonowania Muzeum. Pracownicy Muzeum często pomagali w organizowaniu obchodów wszelkich ważnych rocznic, zachęcali do wspólnego dialogu o historii, pokazywali grupy rekonstrukcji historycznej. Mieszkańcy Domu przekazali pamiątki do Muzeum oraz byli autorami artykułów publikowanych w „Roczniku Legionowskim”.

Bardziej intensywny wymiar współpraca zyskała od maja 2014 r. Wtedy to rozpoczął się cykl muzealnych spotkań w DPS. W sumie wzięło w nich już udział 272 osoby. Do Domu przychodzą zarówno pracownicy skupieni wokół siedziby głównej Muzeum przy ul. Mickiewicza 23, jak i z Filii na Piaskach. Przedstawione w tym czasie prezentacje dotyczyły historii legionowskiego przemysłu, okresu I i II wojny światowej, momentu odzyskania niepodległości oraz działań AK w Legionowie. Pracownicy skupili się także na zagadnieniach związanych z historią kultury i sztuki – historią legionowskiego ubioru oraz dawnego stroju narodowego, polską architekturą sakralną, rzymskim budownictwem oraz architekturą ogrodów. Dużym zainteresowaniem cieszyły się spotkania poświęcone historii i wierzeniom starożytnego Egiptu oraz losom Polaków w Kazachstanie.

W Domu Pomocy Społecznej pokazywane są także wystawy Muzeum.
17 listopada 2014 r. miał miejsce wernisaż ekspozycji
Sztuka konserwacji. Kultura przeworska w Legionowie, w czasie którego można było posłuchać prezentacji dotyczącej metod konserwowania zabytków archeologicznych i obejrzeć ich efekty na przykładzie legionowskich znalezisk.

Muzeum Historyczne w Legionowie pragnie kontynuować współpracę z Domem Pomocy Społecznej „Kombatant” – deklaruje dr Aleksandra Jakóbczyk-Gola, Kierownik Działu Edukacji i Projektów Muzeum. – Każde ze spotkań jest ważne, ponieważ udaje nam się wspólnie odkrywać sens wydarzeń historycznych. Nasze wizyty to właściwie ciekawy dialog. Uczymy się od siebie nawzajem i chętnie korzystamy z rad i propozycji mieszkańców. Staramy się wychodzić naprzeciw ich oczekiwaniom, dlatego często wspólnie ustalamy kalendarz spotkań i tematy następnych prezentacji. Często to także okazja do kulturowej wymiany. Pracownicy Muzeum przynoszą swoją wiedzę, a w zamian otrzymują na przykład koncert międzywojennych piosenek wykonany przez mieszkańców Domu. Cieszy to, że nasze instytucje stały się dla siebie nawzajem ważne i już planujemy następne wspólne inicjatywy.”

DPS „Kombatant”

Podziel się z innymi

Ads Blocker Image Powered by Code Help Pro

Wyłącz adblocka!

Wykryliśmy, że używasz rozszerzeń do blokowania reklam. Utrzymujemy się wyłącznie z reklam. Wesprzyj nas, wyłączając je.