Pilne
  • *** Legionowo: Roman Smogorzewski - 42,02%  , Bogdan Kiełbasiński - 22,94% , Andrzej Kalinowski - 21,26% , Ewa Milner-Kochańska - 13,77%  *** Serock: Artur Borkowski 58,73% - Anna Gajewska 41,27% *** Nieporęt: Powała Agnieszka 53,00% - Maciej Mazur 47,00% *** Wieliszew: Paweł Kownacki 61,96% - Artur Sierawski 38,04%  *** Jabłonna: Druga tura między Jarosławem Chodorskim 49,05% i Zbigniewem Garbaczewskim 22,65% ***                *** Legionowo: Roman Smogorzewski - 42,02%  , Bogdan Kiełbasiński - 22,94% , Andrzej Kalinowski - 21,26% , Ewa Milner-Kochańska - 13,77%  *** Serock: Artur Borkowski 58,73% - Anna Gajewska 41,27% *** Nieporęt: Powała Agnieszka 53,00% - Maciej Mazur 47,00% *** Wieliszew: Paweł Kownacki 61,96% - Artur Sierawski 38,04%  *** Jabłonna: Druga tura między Jarosławem Chodorskim 49,05% i Zbigniewem Garbaczewskim 22,65% ***

Legionowo: Co dalej z przedszkolakami?

Samorządy w całej Polsce stanęły przed trudnym zadaniem – jak zapełnić przygotowane przez minione lata do przyjmowania dzieci 5 i 6-letnich oddziały szkolne i zagospodarować wykształconą i doświadczoną kadrę. I w jaki sposób spełnić życzenie rodziców i umieścić najmłodszych mieszkańców w przedszkolach.

Ze złożonych deklaracji o kontynuacji wychowania przedszkolnego w legionowskich przedszkolach wynika, że dla nowych chętnych będzie zaledwie 165 wolnych miejsc. W trzech przedszkolach – PM 5, PM 6 i PM 10 w ogóle nie będzie prowadzona rekrutacja dla nowych przedszkolaków.

Taka sytuacja jest w całym kraju. Pozostanie 5- i 6-latków w przedszkolach oznacza brak miejsc dla 3- i 4-latków. Rząd, wprowadzając zmianę w ustawie o systemie oświaty nie dał samorządom czasu na dostosowanie się do nowej rzeczywistości. Przez kilka miesięcy nie da się przecież wybudować nowego przedszkola, ciężko także rozbudować te istniejące – budżety są już dawno uchwalone, a inwestycje zaplanowane i zaprojektowane.

W Legionowie, podobnie jak w wielu miastach w Polsce, samorząd zachęcał rodziców, żeby wybrali edukację szkolną dla swych 6-letnich pociech. Wydana została broszura, prezentująca szkoły podstawowe i warunki, w jakich spędzają dni najmłodsi uczniowie. Szkoły otworzyły swoje podwoje i zaprosiły przyszłych uczniów wraz z rodzicami do obejrzenia sal, świetlic i stołówek. Większość rodziców wybrała jednak pozostanie w przedszkolach. Mają do tego prawo.

Co zatem z najmłodszymi? Wkrótce na os. Piaski rozpocznie się budowa bloku wielorodzinnego z 3-oddziałowym przedszkolem na parterze. Poszukiwane są inne możliwości zwiększenia liczby miejsc w placówkach publicznych. Gmina przekazuje do każdego niepublicznego przedszkola i punktu przedszkolnego dotację na każde legionowskie dziecko uczęszczające do tych placówek. Ich lista znajduje się w Wydziale Edukacji Urzędu Miasta Legionowo.

UM Legionowo

Podziel się z innymi

Ads Blocker Image Powered by Code Help Pro

Wyłącz adblocka!

Wykryliśmy, że używasz rozszerzeń do blokowania reklam. Utrzymujemy się wyłącznie z reklam. Wesprzyj nas, wyłączając je.