Legionowo: Chaplin na Rynku

Z inicjatywy dyrektora Zenona Durki, na legionowskim Rynku stanęła drewniana rzeźba przedstawiająca patrona Miejskiego Ośrodka Kultury, Charlie Chaplina. Oficjalne odsłonięcie rzeźby odbyło się podczas wczorajszego (24.09) pikniku. Projekt i jego realizację w całości sfinansował legionowski MOK.

Pojawienie się w centrum Legionowa Chaplina nie jest przypadkowe – w tym roku mija 40. rocznica śmierci genialnego aktora, 40-lecie obchodzi również legionowski Miejski Ośrodek Kultury.

Dla MOK-u był to bardzo ważny dzień, ponieważ w przestrzeni publicznej pojawiła się postać naszego Patrona – genialnego aktora, reżysera, scenarzysty. Postać Chaplina na stałe wpisała się w obieg światowej kultury i sztuki. Bardzo cieszymy się, że przedstawiając wielkiego komika w naszym mieście możemy również niejako propagować bardzo mu bliskie uniwersalne wartości: wrażliwość na niedolę drugiego człowieka, dążenie do szczęścia i miłości. Wszystko to ma odzwierciedlenie w wykreowanej przez Chaplina postaci trampa – mówi Zenon Durka, dyrektor MOK.

Pomnik komika na Rynku, po niedawnej inauguracji ławeczki-pomnika Marii Konopnickiej i ławeczki zakochanych, jest kolejnym punktem budującym pozytywny wizerunek miasta.

Postać Chaplina została wyrzeźbiona przez legionowskiego artystę Jerzego Kuźmińskiego, absolwenta wydziału rzeźby łódzkiej ASP. Rzeźbiarz na dłużej związał się ze Szczecinem, gdzie w przestrzeni publicznej funkcjonują jego prace. Brał udział w wielu wystawach m. in. w Niemczech.

Podczas montażu rzeźby i przez kolejne dwa dni reakcje mieszkańców miasta, ale i osób przyjezdnych były w znaczącym stopniu bardzo temu pomysłowi przychylne. Jest to miejsce gdzie można oprzeć się o znaną postać i zrobić sobie lub znajomym np. fajną fotkę – mówi dyrektor Durka, dodając, że postać Chaplina, która stanęła w Legionowie jest odzwierciedleniem talentu i kunsztu rzeźbiarskiego Jerzego Kuźmińskiego, połączonych z autorską wizją artystyczną.

Co ważne, strona finansowa projektu na pewno jest kilkadziesiąt razy mniejsza od innych, dopiero co realizowanych rzeźbiarskich przedsięwzięć w naszym mieście. Mamy nadzieję, że już niedługo ulubionym i najbardziej rozpoznawalnym miejscem spotkań legionowian będzie ławeczka zakochanych właśnie przy Chaplinie – dodaje Zenon Durka.

Podziel się z innymi

Ads Blocker Image Powered by Code Help Pro

Wyłącz adblocka!

Wykryliśmy, że używasz rozszerzeń do blokowania reklam. Utrzymujemy się wyłącznie z reklam. Wesprzyj nas, wyłączając je.