Księga wieczysta mieszkania. Jakie dane zawiera?

Księga wieczysta mieszkania to dostęp do wielu przydatnych informacji na temat danej nieruchomości. Dlatego warto po nią sięgnąć zarówno kupując mieszkanie, aby w nim zamieszkać, jak i w celach inwestycyjnych.

Księga wieczysta to przede wszystkim możliwość sprawdzenia stanu prawnego nieruchomości. Dzięki temu dowiemy się, kto jest właścicielem nieruchomości, czy nie jest ona zadłużona oraz czy nie ciążą na niej prawa osób trzecich czy ograniczenia w rozporządzaniu nieruchomością np. użytkowanie wieczyste, hipoteka czy prawo pierwokupu. Taka wiedza może się okazać przydatna zwłaszcza jeśli kupujemy nieruchomość z rynku wtórnego. Do księgi wieczystej mieszkania często sięga się także przy sprawach spadkowych. Warto pamiętać, że w przypadku ksiąg wieczystych obowiązuje tzw. rękojmia. Oznacza to, że wpisy w księdze wieczystej są uważane za zgodne ze stanem faktycznym, a w przypadku jakichkolwiek wątpliwości, zapis w księdze wieczystej będzie wiążący i będzie miał pierwszeństwo przed innymi prawami.

Jakie informacje można znaleźć w księdze wieczystej mieszkania?
Każda księga wieczysta jest zbudowana w podobny sposób. Księgi wieczyste mieszkania czy działki różnią się od siebie jedynie nieznacznie. Księgi wieczyste dzielą się na 4 podstawowe działy. Dział I to opis nieruchomości, z którego możemy się dowiedzieć, jaki jest metraż mieszkania, jego lokalizacja, ile pomieszczeń posiada lokal i czy przynależy do niego np. garaż podziemny czy piwnica. W rubryce przeznaczenie lokalu, powinna się znajdować informacja, że jest to lokal mieszkalny. Z opisu nieruchomości można się też dowiedzieć, jaka jest wielkość udziału właściciela w nieruchomości wspólnej, do której należą części budynku, z których właściciele lokali nie korzystają na wyłączność np. winda. W dziale II księgi wieczystej można z kolei znaleźć informacje o właścicielu nieruchomości. Bardzo ważna w przypadku osoby kupującej mieszkanie będzie część III księgi wieczystej. Najlepiej, jeśli pozostanie ona pusta, gdyż jakikolwiek wpis w tym dziale oznacza pewne ograniczenia w rozporządzaniu lokalem lub prawa osób trzecich np. prawo pierwokupu, służebność osobista mieszkania, roszczenie o przeniesieniu własności lub ostrzeżenie o wszczęciu egzekucji z nieruchomości. Jeśli w dziale III księgi wieczystej znajdują się jakieś wpisy, to warto szczegółowo się z nimi zapoznać, aby zbadać wszelkie okoliczności i w miarę możliwości ubiegać się o wykreślenie tych wpisów. Część IV księgi wieczystej to z kolei informacje o tym, czy mieszkanie nie jest objęte hipoteką. Jeśli szukamy numeru księgi wieczystej, to znajduje się on na okładce księgi wraz z informacją, który Sąd Rejonowy zajmuje się jej prowadzeniem. 

Czy księga wieczysta mieszkania jest dostępna online?
Tak, od kilku lat nie trzeba już udawać się osobiście do Wydziału Ksiąg Wieczystych Sądu Rejonowego, aby móc przeglądnąć księgę wieczystą. Księgi wieczyste są bowiem dostępne także online – z ich treścią można się zapoznać za pośrednictwem strony internetowej prowadzonej przez Ministerstwo Sprawiedliwości (Elektroniczne Księgi Wieczyste). Aby uzyskać wgląd do konkretnej księgi, trzeba znać jej numer. Składa się on z 3 części. Pierwsza to oznaczenie Sądu Rejonowego, prowadzącego księgę, następnie kolejne 8 cyfr to numer księgi nadawany zgodnie z repertorium ksiąg w danym sądzie, a na końcu znajduje się tzw. cyfra kontrolna. Co jeśli nie pamiętamy numeru księgi wieczystej? Można go znaleźć w dokumentach dotyczących mieszkania np. w akcie notarialnym czy na umowie sprzedaży lub wyszukać online po adresie nieruchomości. Porady na temat ksiąg wieczystych można znaleźć na stronie Ksiegi-wieczyste.org

Podziel się z innymi

Ads Blocker Image Powered by Code Help Pro

Wyłącz adblocka!

Wykryliśmy, że używasz rozszerzeń do blokowania reklam. Utrzymujemy się wyłącznie z reklam. Wesprzyj nas, wyłączając je.