W środę (1.07) chwilę przed godziną 20 Dyżurna Operacyjna Powiatu Legionowskiego, odebrała zgłoszenie o zasłabnięciu mężczyzny w altanie ogrodowej na jednej z posesji w Kałuszynie przy ul. Lipowej. Na miejsce wezwano zespół Ratownictwa Medycznego oraz dla szybkiej oceny sytuacji o pomoc poproszono druhów z OSP Kałuszyn.

Po chwili pod posesją zatrzymał się wóz strażacki z druhami, którzy na swoim wyposażeniu mają torby medyczne PSP – R1. Dodatkowo jednostka z Kałuszyna posiada również defibrylator AED. Na miejscu zastano leżącego nieprzytomnego mężczyznę w wieku ok. 70-lat. Przy pacjencie obecny był lekarz, który jest sąsiadem i udzielał już pierwszej pomocy. Strażacy pomogli medykowi w udrożnieniu dróg oddechowych i podaniu tlenu ze strażackiej torby medycznej. Po przywróceniu prawidłowego oddechu, mężczyznę ułożono w pozycji bocznej i oczekiwano na przyjazd zespołu Ratownictwa Medycznego. Lekarz z karetki zadecydował o przewiezieniu pacjenta do szpitala.

Jak informuje Komenda Powiatowa Państwowej Straży Pożarnej w Legionowie, na terenie powiatu legionowskiego w ewidencji Systemu Wspomagania Dowodzenia (SWD) znajdują się 4 defibrylatory. Jeden znajduje się w JRG Legionowo, drugi w OSP Legionowo i dwa w OSP Kałuszyn. Dlatego też uzasadnione było zadysponowanie druhów z OSP Kałuszyn w celu dokonania wstępnej oceny przedmedycznej.

Udział w akcji:
479M58 – OSP Kałuszyn
W01-171 – ZRM Legionowo

Podziel się z innymi