Jak zapobiec usterkom układu hamulcowego?

Układ hamulcowy składa się z elementów, które w największym stopniu wpływają na nasze bezpieczeństwo podczas jazdy. Bosch Service Modzelewscy radzi co zrobić by zapobiegać jego usterkom oraz zaprasza na bezpłatną kontrolę układu hamulcowego w październiku!

Najczęstsze usterki układu hamulcowego
Najbardziej popularne usterki układu hamulcowego dotyczą klocków, których powierzchnia cierna zużywa się nierównomiernie. Innym problemem jest także ich przegrzewanie się. Kolejnym z częstych problemów są usterki tarcz hamulcowych, które korodują lub pojawia się na nich krzywizna.

„Objawy, które wskazywać mogą na tego typu usterki to przede wszystkim hałas m.in. metaliczny dźwięk tarcia i odczuwalne wibracje podczas hamowania oraz nieprzyjemny zapach spalenizny. Możliwe jest również nagrzewanie się felg podczas jazdy.” – wyjaśnia Tomasz Składanek, mechanik Bosch Car Service Modzelewscy

Niebezpieczne jest również zawodnienie płynu hamulcowego. Płyn ten ma właściwości higroskopijne tzn. „przyciąga” do siebie cząsteczki wody przez co dużo szybciej dochodzi do jego wrzenia. Wytworzona para wodna może doprowadzić do całkowitego zaprzestania działania hamulców. Ilość wody w płynie sprawdza się kontrolując temperaturę wrzenia. Im niższa temperatura, tym więcej wody zawiera płyn. Minimalna temperatura wrzenia wynosi 180OC.
Miękki, wpadający w podłogę pedał hamulca to objaw nieszczelności przewodów hamulcowych. Jest to szczególnie niebezpieczne, gdyż pęknięcie przewodu powoduje wyciek płynu hamulcowego, co skutkuje brakiem możliwości skutecznego hamowania. Przewody hamulcowe wykonane są gumy lub metalu, dlatego mogą kruszyć się lub korodować.

Jak zapobiegać usterkom?
Aby zapobiec zbyt szybkiemu zużywaniu się elementów układu hamulcowego warto zadbać o właściwą technikę jazdy. Długotrwałe i intensywne używanie hamulców np. podczas zjeżdżania ze wzniesień przyspieszy ich zużycie. Dobrym rozwiązaniem przy poruszaniu się po wymagającym terenie np. w górach może być tzw. „hamowanie silnikiem”, czyli zredukowanie biegu przy wyższych obrotach. Jazda ze zbyt wyeksploatowanymi materiałami ciernymi np. klockami przyspiesza zużywanie się innych elementów układu hamulcowego jak chociażby tarcz, dlatego tak ważne jest ich stałe kontrolowanie i wymiana. W przypadku hamulca ręcznego należy pamiętać o jego regularnym używaniu by nie dopuścić do zablokowania układu. Konieczna jest także jego odpowiednia regulacja.

Najważniejszym i dającym najwięcej pewności, w jakim stanie jest układ hamulcowy sposobem jest jego stałe kontrolowanie podczas wizyt w warsztacie samochodowym. Niektóre z usterek mogą nie wykazywać żadnych objawów, a mimo to konsekwencje jakie powodują mogą być naprawdę bardzo poważne.

Aby mieć pewność, że są Państwo bezpieczni na drodze, a podczas jazdy nie dojdzie do żadnej awarii hamulców Bosch Service Modzelewscy zaprasza na bezpłatną kontrolę układu hamulcowego.

Autor: Krzysztof Modzelewski, współwłaściciel Bosch Service Modzelewscy

Podziel się z innymi

Ads Blocker Image Powered by Code Help Pro

Wyłącz adblocka!

Wykryliśmy, że używasz rozszerzeń do blokowania reklam. Utrzymujemy się wyłącznie z reklam. Wesprzyj nas, wyłączając je.