Jak dobrać odpowiednie okulary?

Odpowiednie okulary to pojęcie, w którym mieści się kilka kryteriów. Należą tu kwestie zdrowia, komfortowego użytkowania oraz samopoczucia i akceptacji własnego wyglądu. Jak zatem należy dobierać okulary, był spełniały nasze oczekiwania? To proces, który dzielimy na kilka etapów. Pierwszym i najważniejszym jest wizyta u optometrysty lub okulisty, by określić rodzaj i skalę wady wzroku. Natomiast kolejne szczegóły dotyczące okularów należy dobrać, uwzględniając indywidualne potrzeby.

Jakie wybrać soczewki okularowe?

Aby wybrać odpowiednie soczewki okularowe, musimy poświęcić chwilę, by poznać kilka technicznych informacji. Wytwarzanie szkieł okularowych dzięki nowoczesnej technologii daje szerokie możliwości.

Co warto wiedzieć o soczewkach okularowych zanim dokonamy wyboru?

Indeks soczewek okularowych – jego wartość może wynosić np. 1,5 lub 1,6 i 1,7. Ma to znaczenie przy wadzie wzroku powyżej 3 dioptrii. Im wyższy indeks, tym soczewka cieńsza i lżejsza.

Antyrefleks – podstawowa powłoka dla każdej pary okularów. Antyrefleks redukuje odblaski, które odbijają się od powierzchni szkieł. Chroni przed zmęczeniem wzroku i poprawia komfort w pomieszczeniach sztucznie oświetlonych i podczas pracy przy ekranie.

Blue control – powłoka ochronna, która w obliczu powszechnej komputeryzacji i pracy zdalnej powinna być oczywistością. Ogranicza ekspozycję na światło niebieskie, zmniejsza zmęczenie oczu, chroni przed zwyrodnieniem plamki żółtej i rozregulowaniem rytmu dobowego.

Barwiona soczewka korekcyjna – to wariant dla osób, które chcą nosić okulary korekcyjne w wersji przeciwsłonecznej. Takie szkła mają określoną moc optyczną, jak przy każdych okularach korekcyjnych, ale soczewki są ciemne.

Fotochrom – to opcja dla osób, które chcą chronić się przed promieniowaniem UV bez konieczności zmieniania okularów w zależności od tego czy przebywamy w pomieszczeniach, czy w otwartej przestrzeni. Soczewki okularowe nazywane fotochromami charakteryzują się zdolnością automatycznego ściemniania – zmiany zabarwienia w kontakcie z promieniami słońca.

Więcej o tym jak dobrać szkła do okularów przeczytasz tutaj: https://www.wokularach.pl/blog/jakie-szkla-do-okularow-wybrac 

Jak dobrać oprawki?

Dopasowanie oprawek to indywidualna sprawa, ale zupełnie prosta, gdy poznamy zasady oznaczeń i typy opraw. Dla wygody i odpowiedniego ułożenia okularów na twarzy najważniejsza jest szerokość mostka oraz długość zauszników. Mostek sprawia, że oprawki stabilnie trzymają się na nosie. Nie mogą się one zsuwać, ale też nie mogą zbyt mocno uciskać. Zauszniki powinny być na tyle długie, by zaokrąglona końcówka otaczała ucho i na nim się zatrzymywała.

Szerokość i wysokość soczewek należy dobierać odpowiednio do kształtu twarzy, w taki sposób by zachować korzystne proporcje. Dzięki tej wiedzy z łatwością dobierzesz odpowiednie okulary u internetowego optyka. W karcie produktu znajdziesz wszystkie dokładne wymiary, które są też umieszczone na wewnętrznej stronie zauszników. Jeśli widzisz w tym miejscu np. 42 18 135, to oznacza, że okulary mają soczewki o szerokości 42 mm, mostek o szerokości 18 mm i zauszniki długie na 135 mm.

Wśród oprawek rozróżniamy trzy typy:

– pełne
– patentki
żyłki

Ze względu na kształt wyróżniamy oprawki kocie, prostokątne, owalne i okrągłe. Wachlarz możliwości jest ogromny. Wybieraj w taki sposób, by dobrze się czuć w okularach. Kocie oprawki podkreślają kobiecość i mogą być bardzo wyraziste. A może szukasz czegoś ponadczasowego, co podkreśli biznesowy look? Wtedy weź pod uwagę oprawki prostokątne.

Dobór okularów dla dzieci

Dopasowując oprawki dla dziecka, kieruj się tymi samymi zasadami. Dzięki wirtualnej przymierzalni dobór okularów dla nastolatka, a nawet dla malucha, może być bardzo miłą zabawą. Wśród bogatej oferty sklepu https://www.wokularach.pl/okulary-korekcyjne-dzieciece z łatwością znajdziesz odpowiedni model. Upewnij się co do właściwych rozmiarów, a styl i kolor pozwól wybrać dziecku samodzielnie. Dzięki temu polubi ono swoje okulary natychmiast i chętniej będzie je nosić.

Podziel się z innymi

Ads Blocker Image Powered by Code Help Pro

Wyłącz adblocka!

Wykryliśmy, że używasz rozszerzeń do blokowania reklam. Utrzymujemy się wyłącznie z reklam. Wesprzyj nas, wyłączając je.