Jabłonna: Podpisano list intencyjny z Vignanello

W dniach 13 – 16 listopada czteroosobowa delegacja z gminy Jabłonna przebywała w włoskiej gminie Vignanello na zaproszenie władz miasta. Podczas trzydniowego pobytu podpisano list intencyjny, który pozwoli w przyszłości na współpracę pomiędzy gminami w takich obszarach jak kultura, edukacja czy sport.

W składzie delegacji znaleźli się Wójt Jarosław Chodorski, Przewodniczący Komisji Oświaty, Kultury i Sportu Arkadiusz Syguła, Radny Mariusz Grzybek oraz Michał Smoliński z Urzędu Gminy Jabłonna. Celem wyjazdu było poznanie potencjału miasta Vignanello, podpisanie listu intencyjnego oraz określenie pól współpracy pomiędzy obydwiema gminami.

Sobotnie oficjalne spotkanie delegacji reprezentującej gminę Jabłonna z Burmistrzem i Radą Miasta Vignanello z inicjatywy Wójta Jarosława Chodorskiego rozpoczęło się minutą ciszy w związku z tragicznymi wydarzeniami we Francji. W następnej części spotkania radny Mariusz Grzybek w przygotowanej przez siebie prezentacji przedstawił najważniejsze informacje dotyczące gminy. W prezentacji znalazły się między innymi informacje dotyczące położenia gminy, jej specyfiki, komunikacji, edukacji, kultury, potencjału i obszarów na których mogłaby odbywać się współpraca. W dalszej części spotkania po uroczystym odczytaniu listów intencyjnych jako pierwsi podpisali je Wójt Jarosław Chodorski i Burmistrz Vincenzo Grasselli. Następnie list podpisali obecni na spotkaniu radni.

W trakcie pobytu delegacji z naszej gminy w Vignanello odbyło się również wiele spotkań z przedstawicielami licznie działających stowarzyszeń w mieście. Stowarzyszenia działające w Vignanello zajmują się między innymi kultywowaniem średniowiecznych tradycji w mieście, prowadzą prace przy odrestaurowaniu zabytków, prowadzą zespoły artystyczne, włączają się w organizację miejskich uroczystości, prowadzą zajęcia sportowe. Wójt Jarosław Chodorski podsumowując wizytę w gminie Vignanello podkreślił, że jest pod dużym wrażeniem tego jak mieszkańcy angażują się w życie miasta.

Podpisanie listu intencyjnego to pierwszy etap w nawiązaniu współpracy z gminą Vignanello. W przyszłości, po przyjęciu uchwały o wyrażeniu woli nawiązania partnerskiej współpracy pomiędzy gminami przez Radę Gminy, możliwe będzie podpisanie umowy partnerskiej. To z kolei pozwoli na ubieganie się o fundusze europejskie, które pozwolą na realizację programów współpracy i wymiany mieszkańców.

Vignanello położone jest w rejonie Viterbo, około 65 kilometrów na północ od Rzymu. Powierzchnia miasta wynosi 20 km² i mieszka w nim około 5000 mieszkańców. W mieście znajdują się trzy szkoły w tym liceum artystyczne. Zabytkowa część miasta położona jest na wulkanicznej skale peperino. Do najbardziej znanych zabytków należy średniowieczno – barokowy zamek rodu Ruspoli wraz z przylegającym do niego ogrodem. W bezpośrednim sąsiedztwie Vignanello swoją osadę założyli Etruskowie (lud zamieszkujący w starożytności północne Włochy). Do miasta dochodzi zarówno kolej jak i autobusy. Największym miastem w bezpośrednim sąsiedztwie jest Viterbo w którym mieszka pięćdziesiąt tysięcy mieszkańców.

UG Jabłonna

Podziel się z innymi

Ads Blocker Image Powered by Code Help Pro

Wyłącz adblocka!

Wykryliśmy, że używasz rozszerzeń do blokowania reklam. Utrzymujemy się wyłącznie z reklam. Wesprzyj nas, wyłączając je.