Od czerwca mieszkańcy Os. Przylesie w Jabłonnie będą pozbawieni bezpośredniej linii autobusowej do Legionowa. Wójt Jarosław Chodorski nie dogadał się ze Spółdzielnią Mieszkaniową Lokatorsko-Własnościową i Zarządem Transportu Miejskiego.
W połowie maja wójt Chodorski uzgodnił podczas spotkania z Szymonem Rosiakiem, prezesem SMLW w Legionowie, przedstawicielami Urzędu Miasta Legionowo i ZTM, że od początku czerwca autobus linii 731 zostanie skierowany na nową trasę – z Legionowa pojedzie ulicą Zegrzyńską, następnie skręci w ulicę Modlińską i dojedzie do Warszawy. Tym samym ominie os. Przylesie.
Dla mieszkańców z os. Przylesie zostanie utworzona nowa linia „siedemset”, którą można będzie dojechać do tramwaju w Warszawie. Na linii nowego autobusu znajdą się następujące przystanki: os. Przylesie, Jabłonna Leśna, Jabłonna Dworkowa, Buków, Aluzyjna, Dąbrówka Szlachecka, Poetów, Winnica, Henryków, Chęcińska, Leśnej Polanki, Talarowa, Erazma z Zakroczymia, Mehoffera, Stefanika, Nowodwory. Oznacza to, że mieszkańcy os. Przylesie nie dojadą nową linią ani do Legionowa, ani do centrum Jabłonny.
Urząd poinformował, że niekorzystne dla mieszkańców zmiany wejdą w życie w pierwszych dniach czerwca. Powód? Prezes SMLW w piśmie z 21 kwietnia 2015 r. zaadresowanym do wójta Chodorskiego określił 31 maja 2015 roku jako ostateczny termin, w którym musi dokonać zwrotu obecnie użytkowanego gruntu pod pętlę autobusową na os. Przylesie.
– W 2013 r. Spółdzielnia w piśmie skierowanym do Urzędu Gminy Jabłonna przypomniała, że na działce zamierza rozpocząć inwestycję i poprosiła Gminę o przeniesienie pętli na inny teren. W wyniku rozmów przeprowadzonych pomiędzy Zarządem SMLW Legionowo, a ówczesnymi władzami Gminy ustalono, że lokalizacja pętli pozostanie w dotychczasowym miejscu do czasu wypracowania przez gminę alternatywnego rozwiązania komunikacyjnego. Jednocześnie Spółdzielnia zastrzegła, że w momencie przystąpienia do realizacji inwestycji zażąda zwrotu gruntu i likwidacji wiat. Na początku czerwca 2014 SMLW w Legionowie uzyskała pozwolenie na budowę obejmujące działkę, na której umiejscowiona jest pętla – czytamy na stronie Urzędu Gminy.
Co sądzą mieszkańcy o likwidacji 731 na os. Przylesie? – MASOHIZM. Bo jak inaczej nazwać to, co dajemy sobie robić przez ZTM? Ile jeszcze niekorzystnych dla nas rozwiązań musi przejść, abyśmy zaczęli się buntować? Nowe domki z Os. Przylesie reklamują hasłem: DOBRY DOJAZD DO WARSZAWY. Dawniej 731 jeździło co 15 min, potem ZTM zmieniło na 30 min. Teraz co 40 min, a w święta co 2h, a niedługo WCALE NIE BĘDZIE JEŹDZIĆ. LUDZI JEST CORAZ WIĘCEJ, a autobusów mniej i mniej. PŁACIMY 2 RAZY WIĘCEJ NIŻ WARSZAWA ZA BILETY, a JABŁONNA LEŻY DOSŁOWNIE NA GRANICY PIERWSZEJ STREFY BILETOWEJ. Pomimo dużo droższych biletów, mamy zdecydowanie gorszy dojazd do Warszawy niż mieszkańcy np. Bukowa. Akademijna jest pierwszym przystankiem drugiej strefy, Legionowo jest dalej, ale ma pociąg. POKAŻMY, ŻE NIE DAMY SOBIE PODSKAKIWAĆ. Legionowo jakoś się dogada z ZTM, ale Jabłonna jest mniejsza. DAJMY ZNAĆ WÓJTOWI, że nie odpuścimy. Muniak nie jest już wójtem, między innymi przez słabą organizację komunikacji miejskiej – kartka z taką informacją wisi na przystanku.
Jeden mieszkańców przyczepił również pismo, w którym poinformował o zbieraniu podpisów przeciwko likwidacji 731, które miał je przedstawić wójtowi.
Jabłonna Dla Mieszkańców