W piątek (20.01) w Centrum Konferencyjnym Wojska Polskiego dokonano podsumowania trzyletniej działalności Klubu Honorowych Dawców Krwi Legion. Był to też moment inauguracji odznaczenia „Serce Legionu”.

Odznaczenie IV stopnia Serce Legionu za Zasługi dla Krwiodawstwa otrzymała również nasza redakcja.

Na spotkanie przybyło ponad 100 krwiodawców z całej Polski, ale także wiele klubów, stowarzyszeń czy działaczy kreujących honorowe krwiodawstwo na swoich podwórkach.

Przybyli także licznie urzędnicy, wspierający w działalności klub HDK Legion, aż z 12 urzędów na czele z Urzędem Marszałkowskim Województwa Mazowieckiego. Obecni byli również Robert Wróbel, starosta legionowski oraz Roman Smogorzewski, prezydent miasta Legionowa, Jarosław Chodorski – wójt gminy Jabłonna, Paweł Kownacki – wójt gminy Wieliszew, Maciej Mazur – wójt gminy Nieporęt.

Nie zabrakło także mediów partnerskich, które na co dzień pomagają rozpowszechniać ideę a tym razem przybyli odebrać tak jak urzędnicy odznaczenie.

Odznaczenia państwowe wręczała osobiście Podsekretarz Stanu w Ministerstwie Zdrowia Katarzyna Głowala.

Uroczystość wsparta przez Centrum Weterana Działań Poza Granicami Państwa, które zorganizowało wystawę „W boju i potrzebie krwi nie szczędząc” została okrzyknięta przez sympatyków jedną z największych i najpiękniejszych związanych z krwiodawstwem w ostatnich latach na Mazowszu.

Oprócz odznaczeń państwowych tj. Krzyże Zasługi i Odznaka Honorowy Dawca Krwi – Zasłużony dla Zdrowia Narodu, Odznak Honorowych PCK i Odznak Zasłużony Honorowy Dawca Krwi wyróżnieni otrzymywali następujące elementy:
– Instytucje, urzędy, jednostki wojskowe otrzymali dyplomy uznania od Marszałka Województwa Mazowieckiego;
– Kluby z województwa mazowieckiego przybyłe na uroczystość otrzymały puchary i podziękowania od Regionalnego Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Warszawie;
– Jednostki wojskowe oraz wojskowe Kluby HDK otrzymały listy pochwalne oraz ryngrafy od Wojskowego Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa.
– Działacze oraz Klub HDK Legion otrzymywali puchary, statuetki oraz listy pochwalne od Starostw powiatowych w Legionowie, Nowym Dworze Mazowieckim i Ostrołęce, od obu Centr Krwiodawstwa oraz Marszałka Mazowsza.

Dodatkowo Zarząd Klubu Legion wyróżnił najaktywniejsze i wyróżniające się oddziały wraz z ich przedstawicielami i instytucjami wspierającymi:

– Statuą „Serce Nadziei” oddział legionowski z koordynatorem Przemkiem Cichockim oraz Starostą Legionowskim Robertem Wróblem i Prezydentem Miasta Legionowo Romanem Smogorzewskim na czele.

– Statuą „Feniks – Dar Życia” oddział przy Centrum Szkolenia Łączności i Informatyki w Zegrzu z koordynatorem Mirosławem Posłusznym oraz Komendantem Centrum płk. dypl. Ireneuszem FURĄ na czele.

Podziel się z innymi

Dodaj komentarz

Zobacz również