Pilne
  • WYBORY SAMORZĄDOWE: Bogdan Kiełbasiński został wybrany Prezydentem Miasta Legionowo *** Jarosław Chodorski wybrany Wójtem Gminy Jabłonna                WYBORY SAMORZĄDOWE: Bogdan Kiełbasiński został wybrany Prezydentem Miasta Legionowo *** Jarosław Chodorski wybrany Wójtem Gminy Jabłonna                WYBORY SAMORZĄDOWE: Bogdan Kiełbasiński został wybrany Prezydentem Miasta Legionowo *** Jarosław Chodorski wybrany Wójtem Gminy Jabłonna

Dziki w Legionowie

W ostatnim czasie mieszkańcy Legionowa są świadkami nietypowej sytuacji – dziki w samym sercu miasta. Niestety spotkanie z dzikiem w miejskich terenach może stać się coraz częstsze, zwłaszcza w okresach jesienno-zimowych. Jest to problem w wielu miastach.

Dlaczego dziki przychodzą do miasta? To zwierzęta wszystkożerne. W ich diecie są żołędzie, trawy, zioła, owady i ich larwy, grzyby i owoce. Chętnie korzystają z pracy rolników i gdy wejdą w szkodę, straty są duże. Nie pogardzą ziemniakami, burakami czy kukurydzą. Obecnie coraz częściej pojawiają się w miastach. Kusi ich łatwe pożywienie, dostępne śmietniki z resztkami ludzkiego jedzenia. Są bardzo inteligentne i zapamiętują miejsca, gdzie mają pożywienie bez szukania i większego wysiłku.

Spotkania z dzikami nie są rzadkością i ludzie zaczynają się przyzwyczajać do ich widoku. Niestety dziki też przyzwyczajają się do ruchu ulicznego, do widoku ludzi. Kiedyś unikały kontaktu z ludźmi. Teraz lochy przyprowadzają swoje potomstwo do miasta, a nawet rodzą na terenach miejskich i w ten sposób problem się nasila.

Zdarza się, że ludzie ujęci widokiem małych dzików wynoszą im jedzenie i próbują oswajać. Dokarmianie ich to ogromny błąd. Przy zmieniającym się klimacie, braku dużych mrozów populacja dzików wciąż się powiększa. Jakie zagrożenia niosą ze sobą dzikie zwierzęta? Dziki niszczą miejską zieleń, dewastują ogrody, przyczyniają się do wypadków samochodowych i straszą mieszkańców miasta. Zawsze należy pamiętać, że dziki są groźne i mogą zaatakować.

Dlatego Urząd Miasta w Legionowie apeluje:

  • nie dokarmiaj dzików!
  • zadbaj o porządek wokół kontenerów i śmietników
  • zabezpiecz dostęp do kompostowników

Co zrobić, kiedy spotkasz dzika?

  • odejdź spokojnie w innym kierunku
  • nie hałasuj
  • nie szczuj psem
  • nie próbuj głaskać

Po pierwsze, nie zbliżajmy się do dzika. Choć te zwierzęta mogą wydawać się nieszkodliwe, są dzikimi ssakami i mogą zareagować agresywnie w przypadku poczucia zagrożenia. Zachowajmy bezpieczną odległość i nie próbujmy je karmić czy głaskać.

Po drugie, pilnujmy naszych zwierząt domowych. Psy, szczególnie te większe, mogą zaciekawić dzika i prowokować go do agresywnych zachowań. Trzymajmy nasze zwierzęta na smyczy i nie dopuszczajmy do zbliżania się do dzika.

Warto również informować Straż Miejską o obecności dzika w mieście. Dzięki temu odpowiednie służby mogą podjąć odpowiednie środki ostrożności i monitorować sytuację.

Wreszcie, bądźmy świadomi otoczenia. Dzik może pojawić się w różnych miejscach, takich jak parki, ogrody czy tereny zielone. Bądźmy czujni i zachowajmy ostrożność, szczególnie gdy wychodzimy na spacer z dziećmi.

Pamiętajmy, że dzik w mieście to rzadkość, ale warto być przygotowanym na ewentualne sytuacje. Zachowajmy spokój i unikajmy zbliżania się do dzikiego zwierzęcia. Dzięki odpowiedniej ostrożności możemy uniknąć konfliktów i zapewnić bezpieczeństwo sobie i innym mieszkańcom miasta.

Podziel się z innymi

Ads Blocker Image Powered by Code Help Pro

Wyłącz adblocka!

Wykryliśmy, że używasz rozszerzeń do blokowania reklam. Utrzymujemy się wyłącznie z reklam. Wesprzyj nas, wyłączając je.