Do czego wykorzystuje się technikę druku solwentowego?

Solwent, czyli druk solwentowy to znana technika poligraficzna. Jest ona wykorzystywana od wielu lat. Mimo upływu czasu nie straciła na popularności. Do czego się ją wykorzystuje i z czego wynika powszechność jej użycia?

Charakterystyka solwentu

W pierwszej kolejności warto przybliżyć, czym właściwie jest solwent. Mianem tym nazywa się specyficzną technikę drukarską. Druk solwentowy wyróżnia się zastosowaniem specjalnego plotera atramentowego i wykorzystywaniem farb bazujących na organicznych rozpuszczalnikach.

Techniki solwentu można używać do przygotowywania wydruków na różnorodnych podłożach. Daje to szerokie możliwości. Warto także wiedzieć, że czasami nazywany bywa on drukiem wielkoformatowym. Dobrze oddaje to jego zastosowaniem. Druk solwentowy stosuje się bowiem przede wszystkim w przypadku tworzenia materiałów o dużej powierzchni.

Co istotne, istnieje kilka rodzajów solwentu. Różnią się one trwałością wydruków. Najtrwalszy jest tzw. twardy solwent. Przygotowane przy jego pomocy wydruki nie powinny się zniszczyć przez około 3–7 lat. Niestety jest on również najbardziej toksyczny (wynika to z zastosowania w farbach rozpuszczalników). Nieco mniej trwały jest mid solwent – powinien wytrzymać około 2 lat. Najgorzej pod względem trwałości wypada ekosolwent, który przetrwa w nienaruszonym stanie poniżej 2 lat. Jednocześnie jest to najmniej toksyczna opcja, a więc najbardziej ekologiczna i bezpieczna dla ludzi.

Zastosowanie druku solwentowego w praktyce

Jak już wiadomo, druk solwentowy wykorzystuje się do przygotowywania wydruków wielkoformatowych. W praktyce używa się go najczęściej do celów reklamowo-marketingowych. Przy jego pomocy tworzy się różnego typu materiały zewnętrzne, których celem jest promowanie różnych produktów, usług, wydarzeń itp. Solwent najczęściej wykorzystuje się w produkcji banerów, billboardów reklamowych, tablic o charakterze informacyjnym, plandek, roll-upów, witryn, kasetonów czy siatek typu mesh.

Dlaczego druk solwentowy jest tak popularny?

Popularność solwentu w produkcji wielkoformatowych wydruków marketingowo-reklamowych wynika z kilku kwestii. Przede wszystkim jest to tania technika, więc jej wybór jest korzystny ze względów finansowych. Przygotowane przy jego pomocy materiały wyróżniają się ponadto bardzo dobrą trwałością. Wykazują dużą odporność na niekorzystne warunki atmosferyczne, takie jak deszcz, śnieg, działanie promieni słońca czy wysokie lub niskie temperatury. Dzięki temu reklamy wykonane techniką solwentu przez długi czas zachowują swój pierwotny wygląd. Oprócz tego druk solwentowy ma dobrą jakość. Pozwala m.in. na odpowiednie zachowanie oryginalnych kolorów użytych w projekcie. Choć nie wyróżnia się idealną precyzyjnością, nie jest to widoczne ze względu na to, że wydruki wielkoformatowe ogląda się z dużych odległości.

Podziel się z innymi

Ads Blocker Image Powered by Code Help Pro

Wyłącz adblocka!

Wykryliśmy, że używasz rozszerzeń do blokowania reklam. Utrzymujemy się wyłącznie z reklam. Wesprzyj nas, wyłączając je.