Czy sezonowa depresja wymaga leczenia?

Sezonowa depresja, znana również jako zespół depresyjny sezonowy (SAD), jest rodzajem depresji, która występuje w określonych porach roku, zwykle w okresie jesienno-zimowym. Jej cechą charakterystyczną jest to, że zawsze ma swój początek oraz koniec mniej więcej w tym samym czasie co roku. Zazwyczaj większość chorych zaczyna odczuwać pierwsze objawy jesienią, postępujące pogorszenie się samopoczucia utrzymuje się wtedy aż do wiosny. Jednak zdarza się, że zachodzi pewna odwrotność i niektórzy chorzy doświadczają nasilenia się sezonowej depresji wczesną wiosną lub latem, a ustępuje ona w zimowych miesiącach.

Objawy sezonowej depresji
Objawy sezonowej depresji przypominają symptomy typowej depresji. Jeśli określone zachowania lub stany występują na początku jesieni, a znikają wraz z nadejściem wiosny, można stwierdzić – obecność depresji sezonowej. Objawy SAD obejmują następujące stany:
– ciągłe zmęczenie,
– brak energii,
– pogorszenie nastroju,
– ciągłe poczucie lęku lub niepokoju,
– trudności w koncentracji,
– zmniejszony apetyt,
– zmniejszoną aktywność seksualną,
– zaniedbywanie pasji,
– trudności w zasypianiu.

Sposoby na leczenie sezonowej depresji
Leczenie sezonowej depresji może obejmować psychoterapię, leki oraz inne strategie, które złagodzą objawy SAD. Terapia może obejmować zarządzanie stresem, zarządzanie nastrojem, naukę technik relaksacyjnych i wsparcie emocjonalne. Jednak kluczem do prawidłowego leczenia jest udanie się do specjalisty, który dobierze odpowiednie leczenie do danego pacjenta. Lekarz po przeprowadzeniu rozpoznaniu może przepisać leki przeciwdepresyjne w celu złagodzenia objawów depresji, jeśli stan pacjenta tego wymaga. Bardzo pomocnym oraz skutecznym rozwiązaniem może okazać się też zastosowanie fototerapii, jednak należy pamiętać, że będzie ona działać wyłącznie wtedy, gdy pacjent choruje na sezonową depresję. Z tego powodu przed podjęciem jakichkolwiek działań należy najpierw uzgodnić je ze specjalistą. Inne strategie, które mogą pomóc w radzeniu sobie z sezonową depresją, obejmują:
– Zmniejszenie poziomu stresu: Unikanie stresujących sytuacji i zadań może pomóc w zmniejszeniu objawów depresji.
– Ćwiczenia: Regularne ćwiczenia mogą pomóc w poprawie samopoczucia i zmniejszyć objawy depresji.
– Światło słoneczne: Wystawianie się na słońce przez 20-30 minut dziennie może pomóc w złagodzeniu objawów sezonowej depresji.
– Zmiana diety: Zmiana diety na zdrowszą może pomóc w poprawie samopoczucia.
– Zmiana trybu życia: Zmiana trybu życia na bardziej zdrowy może pomóc w złagodzeniu objawów depresji.

Jeśli masz objawy sezonowej depresji, ważne jest, aby skonsultować się z lekarzem, aby uzyskać odpowiednią diagnozę i zalecenia dotyczące leczenia. Odpowiednio dobrane leczenie może pomóc Ci w radzeniu sobie z objawami depresji i poprawie samopoczucia.

Kiedy należy zgłosić się do lekarza?
Wizytę u lekarza powinno się rozważyć, kiedy zauważymy u siebie niepokojące symptomy; pogorszone samopoczucie, apatię, ciągłe uczucie lęku czy smutku, płaczliwość, obojętność na rzeczy, które do tej pory sprawiały nam radość. Kiedy m.in. te objawy utrzymują się ponad dwa tygodnie należy niezwłocznie zgłosić się do specjalisty, który będzie w stanie wybrać odpowiednią terapię dla chorego.

Jak wygląda wydawanie e – recepty w przypadku depresji?
Poza osobistymi wizytami w gabinecie lekarskim istnieje możliwość elektronicznego pozyskania recepty na potrzebne medykamenty. Obecnie wszystkie farmakologiczne środki stosowane w walce z depresją można uzyskać wyłącznie za pomocą recepty. E – recepty stanowią duże ułatwienie oraz wygodę w pozyskaniu tego dokumentu. By ją uzyskać należy zapisać się na telefoniczną konsultację ze swoim lekarzem lub skorzystać z jednej z internetowych ofert. Zazwyczaj czas oczekiwania na rozmowę telefoniczną ze specjalistą jest dłuższy niż samodzielne załatwienie e – recepty. Strony internetowe takie jakie erecepta24h.pl oferują dwa rozwiązania:
– Uzyskanie e – recepty na wskazany przez pacjenta lek.
– Lekarze wydają e – receptę na odpowiednio dobrany przez nich lek na podstawie wypełnionego przez pacjenta formularza.

Ponadto dzięki systemom e – recept możliwe jest także uzyskanie zwolnienia online od psychiatry. By uzyskać taki dokument należy zapisać się na wizytę online lub na wizytę stacjonarną. Po zbadaniu pacjenta oraz ocenie jego stanu psychicznego specjalista może wystawić zwolnienie lekarskie, jeśli występują niepokojące wskazania. Działa ono w ten sam sposób jak “L4”. Oznacza to, że w przypadku, kiedy dana osoba nie jest w stanie pracować ze względu na zły stan zdrowia psychicznego może bez problemu zgłosić się do lekarza i uzyskać zwolnienie nawet drogą elektroniczną.

Podziel się z innymi

Ads Blocker Image Powered by Code Help Pro

Wyłącz adblocka!

Wykryliśmy, że używasz rozszerzeń do blokowania reklam. Utrzymujemy się wyłącznie z reklam. Wesprzyj nas, wyłączając je.