Co na podłogę?

Deska, panel, płytki, a może jeszcze coś innego? Co najlepiej nadaje się na podłogę w naszym domu lub mieszkaniu? Jakie mamy możliwości i co będzie najlepszą alternatywą?

Urządzając i remontując mieszkanie lub dom często zastanawiamy się, co położyć na podłogę. Co będzie najlepsze w kuchni, co w salonie, a co w przedpokoju? W obecnych czasach wybór nie jest wcale taki prosty, gdyż mamy na rynku dostępną pełną gamę materiałów, których możemy użyć.

Deska czy panele?

Bardzo popularnym materiałem używanym w naszych domach jest deska podłogowa. Deska podłogowa wytwarzana jest z przeróżnych rodzajów drewna. Do dyspozycji mamy deski o różnej grubości, z reguły występują w wymiarach od 22-32 milimetrów. Minusem deski podłogowej może być to, że nie jest ona w żaden sposób wykończona, czyli wyszlifowana ani pomalowana. To musimy zrobić sami. Inną alternatywa może być panel podłogowy. Panele z reguły wykonane są z drewnopodobnej płyty HDF. Pokryte są najczęściej papierem z nadrukiem imitującym drewno. Nadruk taki nakładany jest na wielowarstwową powłokę z HPL. Panele potrafią całkiem dobrze naśladować prawdziwą deskę. Są od razu gotowe do użycia i wykończone. Są także tańsze niż prawdziwa deska podłogowa. Ich grubość to od 7 do 12 milimetrów. Panele lub deski drewniane najlepiej stosować w pokojach lub w salonie. Panele niezbyt dobrze sprawdzają się w kuchni ze względu na możliwą wilgoć i inne zabrudzenia.

Płytki

Bardzo dobrym materiałem do kuchni czy łazienki są płytki. Wyróżniamy płytki:

  • ceramiczne gresowe
  • klinkierowe
  • lastrykowe
  • oraz kamienne, które powstają z granitu lub marmuru

Płytki są idealne do łazienek, kuchni, przedpokoju. Są łatwe w utrzymaniu, mają dużą wytrzymałość, są wodoodporne i łatwo z nich usunąć brud. (cytat: http://www.ardeko.pl/)

Wykładzina i dywan

Wykładziny idealnie nadają się w miejscach takich jak kuchnia, korytarz, przedpokój. Są bardzo trwałe, nie ulegają zniszczeniu i łatwo utrzymać je w czystości, z reguły są też wodoodporne. Dywan lub wykładzina dywanowa nadaje się do pokoju, sypialni lub salonu, nie jest tak odporna jak zwykła wykładzina PCV, szybciej ulega zabrudzeniu i ciężej usuwa się z niej plamy. Wymaga większej troski niż zwykła wykładzina, ale jest miła i przyjemna w dotyku.

Nowoczesne rozwiązania

Obecnie mamy do dyspozycji także dość nietypowe materiały na nasze podłogi. Należą do nich stal, kora i kauczuk. Podłogi z takich nietypowych materiałów są coraz popularniejsze i coraz częściej stosowane w naszych domach. Na podłogi stosuje się również stal nierdzewną, takie arkusze blachy mają grubość około 2 milimetrów. Takie posadzki są trwałe, bardzo odporne na czynniki zewnętrzne takie jak woda, a nawet ogień. Dostępne są także korkowe parkiety, panele oraz płytki. Jest to materiał idealny na podłogę ponieważ jest odporny na wilgoć oraz bardzo lekki. Jest także świetnym izolatorem, nie przewodzi ciepła, pochłania fale dźwiękowe oraz drgania jest także odporny na odkształcenia. Nie przyjmuje i nie zbiera kurzu, dlatego poleca się go alergikom.

Podziel się z innymi

Ads Blocker Image Powered by Code Help Pro

Wyłącz adblocka!

Wykryliśmy, że używasz rozszerzeń do blokowania reklam. Utrzymujemy się wyłącznie z reklam. Wesprzyj nas, wyłączając je.