25. rocznica powstania Centrum Szkolenia Łączności i Informatyki

We wtorek 13 września odbyły się uroczystości z okazji 25. rocznicy utworzenia Centrum Szkolenia Łączności i Informatyki. Zegrzyńskie Centrum powstało w 1997 roku na bazie rozformowanych: Wyższej Szkoły Oficerskiej Wojsk Łączności w Zegrzu oraz Centrum Szkolenia Łączności w Legnicy. Dzień 13 września jest świętem Centrum ustanowionym na pamiątkę powstania w 1919 roku w Zegrzu Obozu Wyszkolenia Oficerów Wojsk Łączności

Uroczystości rozpoczęły się Mszą Św. w intencji żołnierzy i pracowników Centrum, patrona Centrum Szkolenia gen. bryg. Heliodora Cepy oraz mjr. Konstantego Radziwiłła w Kościele Garnizonowym.

Po Mszy Św. odbył się uroczysty apel, w którym uczestniczyła kadra Centrum oraz wielu zaproszonych gości wśród których znaleźli się córka patrona Centrum Pani Zofia Potkowska, Dowódca Wojsk Obrony Terytorialnej gen. broni Wiesław Kukuła, lokalne władze samorządowe, przedstawiciele duchowieństwa, służb mundurowych, środowisk kombatanckich, organizacji współpracujących z Centrum, przedstawiciele szkół mundurowych oraz byli komendanci i zastępcy komendantów zegrzyńskiej jednostki

Gospodarz uroczystości płk. Paweł Nowotnik przedstawił w swoim przemówieniu historię Centrum od jego utworzenia w 1997 roku do dnia dzisiejszego. Powiedział także: „Dzisiejsze Centrum jest nowoczesną instytucją szkolnictwa wojskowego, realizującą zadania mające na celu przygotowanie specjalistów łączności i informatyki na potrzeby wszystkich rodzajów Sił Zbrojnych. (…)W swojej działalności wykorzystujemy profesjonalizm oraz doświadczenie kadry dydaktycznej, a także najnowocześniejszy sprzęt łączności i informatyki znajdujących się na wyposażeniu Sił Zbrojnych. Stale modyfikujemy i powiększamy ofertę programową, przygotowując nowe obszary szkolenia specjalistycznego. Centrum ma ambicję stać się instytucja instruktorsko-ekspercką i z pewnością taką się staje. (…) Szanowni Państwo, mogę z dumą stwierdzić, że dziś dowodzę jednostką o wspaniałych tradycjach i dokonaniach, jednostką przed którą jest przyszłość i szereg nowych ambitnych zadań.” Komendant podziękował również wszystkim byłym komendantom i ich zastępcom podkreślając, że bez nich Centrum Szkolenia nie mogłoby tak sprawnie realizować zadań stawianych przez przełożonych.

W dalszej części uroczystości wręczone zostały żołnierzom oraz pracownikom Centrum odznaczenia resortowe, akty mianowania na wyższe stopnie wojskowe oraz tytuły i odznaki honorowe. Komendant Centrum wręczył także pamiątkowe medale oraz ryngrafy w uznaniu zasług oraz w związku z długoletnią pracą lub współpracą na rzecz rozwoju i umacniania dobrego wizerunku Centrum Szkolenia Łączności i Informatyki.

Dowódca Wojsk Obrony Terytorialnej gen. broni Wiesław Kukuła złożył gratulacje i życzenia z okazji święta Centrum Szkolenia Łączności i Informatyki. Do życzeń dołączyli się również Pan Wojciech Jeute, Prezes Honorowy Zespołu Ochrony Pamięci Armii Krajowej „Brzozów” oraz Pan Artur Borkowski Burmistrz Miasta i Gminy Serock. Po przemówieniach odbyła się defilada pododdziałów oraz pokaz musztry paradnej w wykonaniu Orkiestry Wojskowej z Radomia.

Po uroczystym apelu uroczystości kontynuowano w miejscu pamięci poświęconym mjr. Konstantemu Mikołajowi Radziwiłłowi – ostatniemu właścicielowi dóbr zegrzyńskich, żołnierzowi Armii Krajowej I Rejonu w VII Obwodzie „Obroża” Okręgu Warszawskiego, zamordowanego na terenie koszar w Zegrzu prawdopodobnie 14 września 1944 r. Następnie delegacje przeszły pod pomnik gen. bryg. Heliodora Cepy – patrona CSŁiI, zasłużonego łącznościowca, uczestnika I i II wojny światowej, powstańca wielkopolskiego, żołnierza wojny polsko-rosyjskiej 1920 r.

Zwieńczeniem uroczystości było odsłonięcie tablicy upamiętniającej 25. rocznicę powstania Centrum Szkolenia Łączności i Informatyki.

Foto: Daniel Pruss

Podziel się z innymi

Ads Blocker Image Powered by Code Help Pro

Wyłącz adblocka!

Wykryliśmy, że używasz rozszerzeń do blokowania reklam. Utrzymujemy się wyłącznie z reklam. Wesprzyj nas, wyłączając je.