W środę, 22 września przypada Europejski Dzień bez Samochodu. Tego dnia nie trzeba kasować biletów w pojazdach Warszawskiego Transportu Publicznego. Bez opłat będzie można podróżować także pociągami Kolei Mazowieckich i Warszawskiej Kolei Dojazdowej.
– Od 2016 roku w Europejski Dzień bez Samochodu wszyscy podróżują Warszawskim Transportem Publicznym bezpłatnie. W środę, 22 września zachęcam zmotoryzowanych do przesiadki do komunikacji. A osobom korzystającym na co dzień z transportu publicznego dziękuję za trafny wybór. Dzięki temu oddychamy w stolicy czystszym powietrzem i produkujemy mniej smogu – mówi prezydent Rafał Trzaskowski.
W środę, 22 września od północy do godz. 23.59 wsiadając do warszawskiego autobusu, tramwaju, metra lub pociągu SKM nie trzeba mieć biletu. Kasowniki oraz opcja zakupu biletów papierowych w pojazdowych automatach biletowych zostaną wyłączone. Zostaną także otwarte bramki metra.
Tego dnia bezpłatnie będzie można korzystać również z parkingów „Parkuj i Jedź”. Pracownicy ZTM zapewnią swobodny wjazd i wyjazd z obiektów.
Na Dzień bez Samochodu specjalną ofertę przygotowały także Koleje Mazowieckie i Warszawska Kolej Dojazdowa. Bezpłatna podróż będzie możliwa we wszystkich pociągach KM i autobusach komunikacji zastępczej na obszarze ograniczonym stacjami: Skierniewice, Kutno, Sierpc, Działdowo, Ostrołęka, Szulborze Wielkie, Czeremcha, Łuków, Dęblin, Skarżysko-Kamienna, Drzewica oraz w autobusach KM na odcinku Modlin – Lotnisko Modlin.
W pociągach Warszawskiej Kolei Dojazdowej uprawnienia do bezpłatnych przejazdów będą obowiązywały we wszystkich pociągach, niezależnie od relacji i czasu podróży.
Dzień bez Samochodu wieńczy Europejski Tydzień Zrównoważonego Transportu (16-22 września). Jest to cykliczne przedsięwzięcie Komisji Europejskiej poświęcone zrównoważonej mobilności miejskiej. Promuje zmianę zachowań komunikacyjnych z naciskiem na wybór transportu zbiorowego oraz innych inteligentnych i przyjaznych środowisku naturalnemu rozwiązań.
Hasło tegorocznego EZTZ brzmi: „Bezpieczeństwo i zdrowie dzięki zrównoważonej mobilności”. Jest ono ukłonem w stronę mieszkańców Europy i świata, którzy od wielu miesięcy mierzą się z trudami pandemii koronawirusa. Jednocześnie ma być przyczynkiem do refleksji nad okazją do zmian w dobie kryzysu zdrowotnego.