19 zarzutów dla 53-latki, która posługiwała się cudzą kartą

Policjanci w ciągu roku prowadzą wiele spraw dotyczących kradzieży lub przywłaszczenia kart płatniczych. Przypominamy, że posługiwanie się cudzą kartą – np. znalezioną w sklepie czy na ulicy – to poważne przestępstwo zagrożone karą do 10 lat pozbawienia wolności. W minionym tygodniu kryminalni zatrzymali kolejna osobę, która usłyszała zarzuty w takiej właśnie sprawie.

Popełnienie przestępstwa przywłaszczenia polega na bezprawnym zatrzymaniu rzeczy, wbrew woli jej właściciela, pomimo tego, że sprawca przywłaszczenia wchodzi w posiadanie tej rzeczy w sposób legalny czyli na przykład znajduje daną rzecz. Zachowanie karalne w tym przypadku polega na tym, że znalazca chce zachować rzecz dla siebie, pomimo istniejącego obowiązku zwrotu.

Na początku maja br. legionowscy policjanci zostali powiadomieni o utracie karty płatniczej przez pokrzywdzonego. Z relacji osoby zawiadamiającej wynikało, że sprawca zdążył już posłużyć się kartą, płacąc zbliżeniowo w różnych punktach handlowych na terenie miasta. Łączna suma strat oszacowana został na kwotę blisko 600 złotych

Dzięki zapisom z monitoringu kryminalni szybko ustalili, iż kartą należąca do pokrzywdzonego posługuje się kobieta. Teraz musieli ustalić jej dane personalne oraz miejsce zamieszkania. Działania operacyjnych zmierzające do ustalenia i zatrzymania podejrzanej szybko dały wymierne efekty. W minionym tygodniu, na terenie miasta, policjanci zatrzymali 53-latkę.

Jeszcze tego samego dnia śledczy przedstawili kobiecie 19 zarzutów. 53-latka przed sadem odpowie za kradzież z włamaniem oraz usiłowanie kradzieży z włamaniem, gdyż po tym jak karta została zablokowana przez pokrzywdzonego nadal próbowała dokonać płatności.

Przypominamy! Płatność zbliżeniowa cudzą kartą to przestępstwo kradzieży z włamaniem. Sprawca pokonując zabezpieczenia włamuje się do systemu elektronicznego i kradnie pieniądze stanowiące cudzą własność. Za przestępstwo kradzieży z włamaniem na podstawie art. 279 § 1 kk grozi kara 10 lat pozbawienia wolności.

Apelujemy! W przypadku odnalezienia jakichkolwiek dokumentów, czy też kart bankomatowych należy niezwłocznie przekazać je do organu wydającego. Osoby, które zgubiły lub została im skradziona karta płatnicza, powinny natychmiast powiadomić placówkę bankową i zablokować możliwość dokonywania płatności przez osoby nieuprawnione, co pozwoli uniknąć utraty środków znajdujących się na koncie.

kom. Justyna Stopińska

Podziel się z innymi

Ads Blocker Image Powered by Code Help Pro

Wyłącz adblocka!

Wykryliśmy, że używasz rozszerzeń do blokowania reklam. Utrzymujemy się wyłącznie z reklam. Wesprzyj nas, wyłączając je.