Ćwiczenia reagowania kryzysowego AMPER 2023

PGE Dystrybucja, spółka z Grupy PGE, operator systemu dystrybucyjnego na ponad 40% powierzchni Polski, zorganizowała coroczne ćwiczenia reagowania kryzysowego AMPER. W ramach symulowanego uszkodzenia infrastruktury elektroenergetycznej sprawdzono możliwości usuwania awarii oraz płaszczyzny współpracy służb odpowiedzialnych za reagowanie kryzysowe i energetyków. Ćwiczenia odbyły się 14-15 czerwca br. w Legionowie.

W tegorocznej odsłonie manewrów, obok służb utrzymaniowych spółki, uczestniczyli przedstawiciele m.in. Wojewódzkiego Centrum Zarządzania Kryzysowego, Państwowej Straży Pożarnej oraz Policji. Obecni byli również żołnierze z 5 Mazowieckiej BOT, z którą PGE Dystrybucja podpisała niedawno porozumienie o współpracy, a także pracownicy PWiK w Legionowie oraz przedstawiciele lokalnej administracji samorządowej.

Program ćwiczeń rozłożono na dwa dni. Pierwszego dnia odbyły się stacjonarne warsztaty, w ramach których przybliżono problematykę awarii w sieciach przesyłowych oraz obowiązujące procedury ich usuwania. Przedstawiciele uczestniczących służb omówili także możliwości współpracy i uczestnictwa w rozwiązywaniu zdarzeń kryzysowych obejmujących swoim zasięgiem sieć elektroenergetyczną. Drugiego dnia zostały przeprowadzone wspólne ćwiczenia praktyczne, w ramach których poddano sprawdzeniu możliwości szybkiego usuwania skutków nieprzewidzianych, rozległych awarii przez pracowników PGE Dystrybucja oraz współdziałanie z administracją i innymi podmiotami w obliczu takich zdarzeń.

– Sprawna, oparta na jasnych zasadach współpraca służb odpowiedzialnych za rozwiązywanie sytuacji kryzysowych, jest czynnikiem, którego waga jest nie do przecenienia, szczególnie w dzisiejszych czasach – powiedział Jarosław Kwasek, prezes PGE Dystrybucja. – Dzisiejsze ćwiczenia są integralnym elementem budowania bezpieczeństwa energetycznego Polski. Doświadczenia które tu zdobywamy oraz wnioski wyciągnięte na ich podstawie z pewnością przyczynią się do jego zwiększenia – dodał.

W trakcie części praktycznej przetestowana została ścieżka procesu decyzyjnego w sytuacjach nadzwyczajnych. W działania operatora systemu dystrybucyjnego wplatana była współpraca z innymi służbami odpowiedzianymi za realizację poszczególnych zadań w sytuacjach kryzysowych. Scenariusz ćwiczeń zakładał m.in. lokalny blackout w Legionowie, spowodowany upadkiem drona na Główny Punkt Zasilający. Zadaniem energetyków była sprawna ocena sytuacji oraz zaplanowanie i przeprowadzenie działań mających w pierwszym kroku przywrócić zasilanie, a w drugim – pozwolić odbudować zniszczone elementy za pomocą urządzeń mobilnych. Działania pozostałych biorących udział w manewrach służb było m.in. ugaszenie pożaru (Straż Pożarna), zabezpieczenie saperskie terenu stacji i uruchomienie Kontenerowej Elektrowni Polowej (5 MBOT), zabezpieczenie miejsca zdarzenia (Policja) oraz koordynacja działań z administracją (WCZK).

Przeprowadzone symulacje były efektem wielotygodniowych przygotowań i ustaleń służb biorących w nich udział. Dzięki temu osiągnięto wysoki stopień realizmu zdarzeń oraz w pełni przetestowano możliwości reakcji na pojawiające się zagrożenia w obliczu konieczności koordynacji współpracy wielu stron.

Foto: PGE/ 6 MBOT

Podziel się z innymi

Ads Blocker Image Powered by Code Help Pro

Wyłącz adblocka!

Wykryliśmy, że używasz rozszerzeń do blokowania reklam. Utrzymujemy się wyłącznie z reklam. Wesprzyj nas, wyłączając je.