Mural bohaterów Bitwy Warszawskiej 1920 r.

We wtorek, 28 lipca w Legionowie, Mariusz Błaszczak, minister obrony narodowej wziął udział w uroczystym odsłonięciu muralu upamiętniającego bohaterów Bitwy Warszawskiej 1920 r.

Mural, który powstał na ogrodzeniu Narodowego Centrum Bezpieczeństwa Cyberprzestrzeni jest świadectwem postaw naszych przodków. Na tych obrazach zobaczymy wybitne postacie, właśnie sprzed 100 lat, a więc dowódców Wojska Polskiego na czele z Marszałkiem Józefem Piłsudskim, ale też generałów, Hallera czy też Rozwadowskiego. Zobaczymy także mniej znane postacie, ale niewątpliwie zasługujące na pamięć, chociażby ppłk. Jan Kowalewski, wybitny żołnierz, ale również wybitny Polak, człowiek, który rozszyfrował szyfry rosyjskie. (…) Oprócz tych postaci na uwagę zasługuje również element podkreślenia braterstwa polsko-węgierskiego. Gdyby nie postawa Węgrów, gdyby nie przeznaczenie zasobów amunicji węgierskiej dla Wojska Polskiego, wtedy losy bitwy mogłyby się potoczyć inaczej – powiedział szef MON.

Autorem muralu patriotycznego jest profesor Rafał Roskowiński, doktor sztuk pięknych, malarz muralista. – Mural nie musi uczyć historii, ale musi dawać inspiracje. Jeśli ktoś kto będzie tu przechodził zastanowi się nad tym co przedstawia mural, to i tak będzie wielki sukces – powiedział profesor Rafał Roskowiński.

Kilka dni temu miałem sposobność spotkania Pana profesora w innym miejscu, mural nie był jeszcze gotowy. Bardzo się cieszę i gratuluję, że Pan profesor zakończył już swoje dzieło. Pan profesor powiedział mi wówczas, że było to jego marzeniem, żeby właśnie takie dzieło na stulecie Bitwy Warszawskiej powstało – mówił minister.

TAGI:

Podziel się z innymi