Legionowo: Odpowie za spowodowanie wypadku i ucieczkę

W poniedziałek (21.11) policjanci z wydziału dochodzeniowo-śledczego komendy w Legionowie przedstawili Piotrowi W. zarzut spowodowania wypadku i oddalenie się z miejsca zdarzenia. Do wypadku doszło w sobotę. Kierowca renault najpierw potrącił przechodzącą przez przejście dla pieszych kobietę, a następnie uciekł z miejsca zostawiając samochód oraz poszkodowaną nie udzielając jej pomocy.

W minioną sobotę około 18.00 dyżurny komendy w Legionowie otrzymał zgłoszenie o potrąceniu kobiety, do którego doszło w Legionowie w rejonie skrzyżowania ulic Sobieskiego i Zwycięstwa. Policjanci otrzymali informacje, że poszkodowana jest nieprzytomna, a sprawca zbiegł z miejsca zdarzenia pozostawiając samochód. Na miejsce natychmiast udali się funkcjonariusze z wydziału ruchu drogowego.

Policjanci wstępnie ustalili, że 63-letnia mieszkanka Legionowa przechodząc po oznakowanym przejściu dla pieszych została potrącona przez kierującego Reanult Megane. Następnie sprawca zdarzenia uciekł z miejsca zostawiając samochód oraz poszkodowaną kobietę nie udzielając jej pomocy.

Kiedy ofiara wypadku z obrażeniami ciała została zabrana do szpitala, policjanci rozpoczęli czynności zmierzające do ustalenia sprawcy wypadku i jego zatrzymania. Już następnego dnia przed południem kryminalni zatrzymali 42-letniego Piotra W. Kiedy zapukali do drzwi mężczyzny usłyszeli od jednego z domowników, że nie ma go w domu. Podczas przeszukania mieszkania w jednym z pokoi znaleźli ukrywającego się Piotra W. Mężczyzna przyznał policjantom, że spowodował wypadek i uciekł z miejsca. Tłumaczył się, że był zdenerwowany i nie wiedział co robić.

Wczoraj funkcjonariusze z wydziału dochodzeniowo-śledczego legionowskiej komendy przedstawili Piotrowi W. zarzut spowodowania wypadku i oddalenia z miejsca zdarzenia. 42-letni mieszkaniec Legionowa przyznał się do popełnienia przestępstwa. Teraz jego sprawą zajmie się sąd.

Policjanci apelują o rozwagę na drodze. Szczególnie o tej porze roku pieszy jest uczestnikiem ruchu, wobec którego kierujący bez względu na przepisy powinien zachować wzmożoną uwagę. Pamiętajmy, iż pieszy "w starciu" z pojazdem zawsze jest przegrany. Przede wszystkim kierujący musi bezwzględnie ustąpić pierwszeństwa osobie znajdującej się na przejściu dla pieszych.

Przypominamy! Każdy uczestnik wypadku drogowego ma obowiązek:

Art. 44 Ustawy Prawo o Ruchu Drogowym

1) zatrzymać pojazd, nie powodując przy tym zagrożenia bezpieczeństwa ruchu drogowego;
2) przedsięwziąć odpowiednie środki w celu zapewnienia bezpieczeństwa ruchu w miejscu wypadku;
3) niezwłocznie usunąć pojazd z miejsca wypadku, aby nie powodował zagrożenia lub tamowania ruchu, jeżeli nie ma zabitego lub rannego;
4) podać swoje dane personalne, dane personalne właściciela lub posiadacza pojazdu oraz dane dotyczące zakładu ubezpieczeń, z którym zawarta jest umowa obowiązkowego ubezpieczenia odpowiedzialności cywilnej, na żądanie osoby uczestniczącej w wypadku.
2. Jeżeli w wypadku jest zabity lub ranny, kierujący pojazdem jest obowiązany ponadto:
1) udzielić niezbędnej pomocy ofiarom wypadku oraz wezwać zespół ratownictwa medycznego i Policję;
2) nie podejmować czynności, które mogłyby utrudnić ustalenie przebiegu wypadku;
3) pozostać na miejscu wypadku, a jeżeli wezwanie zespołu ratownictwa medycznego lub Policji wymaga oddalenia się - niezwłocznie powrócić na to miejsce.

/KPP Legionowo/