Złożyli przysięgę na sztandar zegrzyńskiego Centrum

W sobotę, 20 października br. żołnierze III turnusu służby przygotowawczej złożyli przysięgę wojskową w Centrum Szkolenia Łączności i Informatyki. W przeddzień przysięgi żołnierze służby przygotowawczej uczestniczyli we mszy św. w kościele Garnizonowym w Zegrzu.

W sobotę, 20 października br. punktualnie o godz. 9.00 dowódca uroczystości mjr Adam Goździewski złożył meldunek o gotowości pododdziałów do przysięgi Komendantowi Centrum Szkolenia Łączności i Informatyki płk. dr. Ireneuszowi Furze. W uroczystym apelu brało udział wielu zaproszonych gości oraz licznie przybyłe rodziny i przyjaciele składających przysięgę elewów. Przysięgający są ochotnikami którzy z końcem września br. rozpoczęli odbywanie szkolenia podstawowego w ramach III turnusu służby przygotowawczej.

„Dzień dzisiejszy jest jednym z najważniejszych dni w waszym życiu. To w obecności sztandaru wojskowego, waszych dowódców, a przede wszystkim waszych rodzin, najbliższych, przyjaciół za chwilę złożycie przysięgę wojskową. (…) Tym aktem zostaniecie zobowiązani do gotowości poniesienia najwyższych poświęceń wobec Polski. Przed wami duży krok na drodze do służby zawodowej w Wojsku Polskim. Kolejnym etapem będzie czekające was szkolenie, a wiecie że nie będzie łatwo.” - powiedział zabierając głos Komendant Centrum Szkolenia Łączności i Informatyki płk dr Ireneusz Fura.

Z okazji przysięgi życzył elewom przede wszystkim wytrwałości, zdrowia i żołnierskiego szczęścia. Szczególne słowa uznania skierował także dla rodziców i opiekunów mówiąc że mogą być dumni z przysięgających oraz życzył im wszystkiego dobrego oraz szczęśliwego powrotu do rodzinnych domów, a następnie stawienia się w jednostce w celu dalszego pełnienia służby.

Po przemówieniu żołnierze III turnusu służby przygotowawczej złożyli przysięgę na sztandar, a Kapelan Centrum Szkolenia Łączności i Informatyki ks. por. Antoni Humeniuk udzielił im błogosławieństwa. Następnie przedstawiciel Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej Pan Wojciech Jeute odczytał przesłanie do składających przysięgę wojskową, nawiązujące do złożenia przysięgi przez żołnierzy Armii Krajowej. W czasie uroczystości Komendant Centrum wręczył także listy gratulacyjne za uzyskanie bardzo dobrych wyników w wykonywaniu zadań służbowych dla żołnierzy służby przygotowawczej.

Atrakcją przysięgi był wojskowy sprzęt łączności, który wszyscy zainteresowani mogli obejrzeć na palcu apelowym. Elewi po zdaniu broni i otrzymaniu przepustek spotkali się ze swoimi oczekującymi bliskimi i znajomymi.

Tekst i zdjęcia: kpt. Krzysztof Baran