Zegrze: Katastrofa samolotu – Ćwiczenia RENEGADE SAREX-17

W dniach 6-9 czerwca 2017 roku Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych przeprowadza ćwiczenia zgrywające systemu Obrony Powietrznej Rzeczypospolitej Polskiej oraz ratownictwa lotniczego i morskiego, jako elementów systemu bezpieczeństwa narodowego pod kryptonimem RENEGADE/SAREX 17.

Krajowe Centrum Koordynacji Ratownictwa i Obrony Ludności otrzymało informację o zniknięciu z radarów samolotu lecącego z Londynu do portu lotniczego Warszawa - Modlin. Natychmiast wiadomość rozesłana została do Powiatowych Stanowisk Kierowania, gdzie utworzone są plutony "Katastrofa". Według założenia na pokładzie rejsowego samolotu miało być 127 pasażerów i 10 członków załogi.

Na terenie Jeziora Zegrzyńskiego przećwiczono epizod w którym doszło do awaryjnego lądowania samolotu na wodzie. Na pomoc poszkodowanym ruszyły załogi Legionowskiego Wodnego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego, śmigłowce 2-ej Grupy Poszukiwawczo - Ratowniczej w Mińsku Mazowieckim oraz zastępy i łodzie Państwowej i Ochotniczej Straży Pożarnej z Legionowa, Warszawy, Płocka, Wołomina i Makowa Mazowieckiego oraz Szkoła Główna Służby Pożarniczej. Uruchomiono również łodzie należące do OSP Jabłonna, OSP Kałuszyn, OSP Legionowo i OSP Kąty Węgierskie. Teren akcji zabezpieczały łodzie Komisariatu Rzecznego Policji.

Najciężej ranni oraz przebywający w wodzie, zostali ewakuowani śmigłowcami SAR. Do sztabu, który ulokowano w bazie WOPR, przyjechały zespoły ratownictwa medycznego oraz przyleciał śmigłowiec Lotniczego Pogotowia Ratunkowego. Strażacy przygotowali szpital polowy i wspólnie z medykami, dokonali segregacji poszkodowanych.

Osoby mniej ranne transportowane były łodziami policji, straży pożarnej i WOPR. Do transportu zwłok zadysponowano łódź z PSP Płock, która po zakończeniu transportu poddana została dekontaminacji i odkażeniu. Całą akcją na wodzie z ramienia straży pożarnej dowodził zastępca Mazowieckiego Komendanta Wojewódzkiego PSP st. bryg. Bogdan Łasica.

Ćwiczeniom przyglądał się Minister Obrony Narodowej Antoni Macierewicz.