Pilne
  • *** Legionowo: Roman Smogorzewski - 42,02%  , Bogdan Kiełbasiński - 22,94% , Andrzej Kalinowski - 21,26% , Ewa Milner-Kochańska - 13,77%  *** Serock: Artur Borkowski 58,73% - Anna Gajewska 41,27% *** Nieporęt: Powała Agnieszka 53,00% - Maciej Mazur 47,00% *** Wieliszew: Paweł Kownacki 61,96% - Artur Sierawski 38,04%  *** Jabłonna: Druga tura między Jarosławem Chodorskim 49,05% i Zbigniewem Garbaczewskim 22,65% ***                *** Legionowo: Roman Smogorzewski - 42,02%  , Bogdan Kiełbasiński - 22,94% , Andrzej Kalinowski - 21,26% , Ewa Milner-Kochańska - 13,77%  *** Serock: Artur Borkowski 58,73% - Anna Gajewska 41,27% *** Nieporęt: Powała Agnieszka 53,00% - Maciej Mazur 47,00% *** Wieliszew: Paweł Kownacki 61,96% - Artur Sierawski 38,04%  *** Jabłonna: Druga tura między Jarosławem Chodorskim 49,05% i Zbigniewem Garbaczewskim 22,65% ***

Wieliszew: Śmigłowiec LPR nocą ląduje na stadionie

Od kilku dni po godzinie 23 na stadionie w Wieliszewie w samym centrum miejscowości ląduje śmigłowiec Lotniczego Pogotowia Ratunkowego. Zaniepokojeni mieszkańcy pytają co się dzieje i czy kogoś życie jest zagrożone. Uspokajamy to tylko ćwiczenia, które potrwają jeszcze parę dni.

Kilka baz Lotniczego Pogotowia Ratunkowego w Polsce pełni dyżur całodobowo. Tak też jest w bazie w Warszawie gdzie załoga Ratownika 12 leci do lotów ratujących życie również w nocy. W tym celu piloci muszą doskonale znać położenie nocnych lądowisk oraz wszelkie przeszkody jakie mogą tam napotkać. Każdy pilot ma obowiązek się szkolić z nocnych lotów oraz startów i lądowań na gminnych lądowiskach. Stadion w Wieliszewie wpisany jest do rejestru lądowisk dla śmigłowca LPR.

W trakcie takich nocnych lotów piloci ale i ratownicy medyczni czy pielęgniarki uczą się operowania statkiem powietrznym w porze nocnej. W skład załogi śmigłowca wchodzi pilot, ratownik bądź pielęgniarka i lekarz. Zadaniem ratownika lub pielęgniarki jest pomoc pilotowi w obsłudze śmigłowca. Również personel medyczny musi umieć wylądować bezpiecznie śmigłowcem. W tym celu na wielu lądowiskach w pobliżu Warszawy piloci i ratownicy wykonują nocne loty ćwiczebne.

Zdajemy sobie sprawę z uciążliwości ale takie szkolenie załogi Śmigłowcowej Służby Ratownictwa Medycznego jest konieczne. Dzięki temu później piloci będą mogli przylecieć komuś na ratunek – mówi Kinga Czerwińska – zastępująca czasowo rzecznika prasowego LPR.

Ćwiczenie załogi śmigłowca poleca na kilkukrotnym lądowaniu i starcie w miejscu wskazanym jako gminne lądowisko. Po ćwiczeniach w Wieliszewie, śmigłowiec udaje się do Serocka, gdzie również we wskazanym miejscu dokonuje ćwiczebnych manewrów startu i lądowania.

Do ćwiczeń używa się śmigłowców zapasowych. W trakcie szkolenia w gotowości cały czas pozostaje załoga Ratownika 12, która dyżuruje w warszawskiej bazie na lotnisku przy ul. Księżycowej na Bemowie.

Jak poinformowało Lotnicze Pogotowie Ratunkowe, loty szkoleniowe realizowane będą do 28 lutego włącznie. Co nie oznacza, że każdego dnia będą realizowane w Wieliszewie czy Serocku.

Podziel się z innymi

Ads Blocker Image Powered by Code Help Pro

Wyłącz adblocka!

Wykryliśmy, że używasz rozszerzeń do blokowania reklam. Utrzymujemy się wyłącznie z reklam. Wesprzyj nas, wyłączając je.