Wieliszew: Będzie nowy przystanek kolejowy

Dodatkowy przystanek oraz zagospodarowanie terenu przy stacji końcowej linii PKP Wieliszew – Zegrze Południowe to główne tematy ostatniego spotkania starosty Roberta Wróbla z przedstawicielami PKP Polskie Linie Kolejowe S.A. (PLK).

PLK to jedna z firm kolejowych, odpowiedzialna za infrastrukturę, czyli m.in. budowę i odbudowę torów. Firma ta jest inwestorem rewitalizacji kolei do Zegrza, co oznacza, że zajmuje się przygotowaniem prac, dzięki którym zostaną naprawione i odtworzone tory i perony pomiędzy stacją PKP w Wieliszewie a Zegrzem Południowym. Starosta Robert Wróbel regularnie spotyka się z przedstawicielami PLK, ponieważ powiat współpracuje przy tym projekcie. W ostatnim spotkaniu ze strony inwestora uczestniczyły dyrektor projektu Sławomira Wierzchowska oraz kierownik kontraktu Oktawia Kuczkowska. Z ramienia powiatu, oprócz starosty Wróbla, obecni byli także wicestarosta Jerzy Zaborowski i kierownik zespołu ds. pozyskiwania funduszy zewnętrznych i polityki rozwoju Michał Stalmach.

Na dziś gotowa jest dokumentacja, na bazie której w I kwartale 2019 PLK ogłosi przetarg na wykonanie prac w systemie „projektuj i buduj”, czyli na opracowanie projektu budowlanego i przeprowadzenie budowy i naprawy torów oraz peronów. Podczas spotkania u starosty uzgodniono, że PLK utworzy dodatkowy przystanek kolejowy w Wieliszewie w okolicy ronda na skrzyżowaniu dróg krajowej 61 i wojewódzkiej 631. W połączeniu z wprowadzeniem komunikacji autobusowej pomiędzy Wieliszewem a Nieporętem, stworzy to dodatkowy punkt przesiadkowy dla mieszkańców. Omówiono też, przygotowaną na zlecenie powiatu, koncepcję zagospodarowania terenu wokół stacji, która określa, gdzie znajdą się parkingi, przystanki autobusowe czy toalety.

/Starostwo Powiatowe/