Wieliszew: 15 Festiwal Pieśni i Tańców Polskich – Zaproszenie

Po raz piętnasty Wieliszew będzie świętował niepodległość polskimi tańcami i pieśniami ludowymi. Od ubiegłego roku Festiwal nosi zaszczytne imię Stanisława Moniuszki. Tegoroczną edycję chcielibyśmy zadedykować pamięci doktora Ryszarda Teperka. Zapraszamy 10 listopada, o godz. 18:30 do wieliszewskiej hali sportowej, wstęp wolny!

O 15. EDYCJI

W ramach tegorocznej, jubileuszowej edycji, obok gospodarzy – Zespołu Tańca Ludowego „Promyki” – przed publicznością w hali sportowej w Wieliszewie zaprezentują się grupy folklorystyczne z dwóch największych warszawskich uczelni – Zespół Pieśni i Tańca Uniwersytetu Warszawskiego „Warszawianka” oraz Zespół Pieśni i Tańca „Politechniki Warszawskiej”. Poza rodzimym dla zespołów folklorem Mazowsza, publiczność będzie miała okazję podziwiać także tańce i pieśni z pozostałych regionów kraju – folklor góralski, krakowski oraz interesujące okolicznościowe układy w strojach historycznych.

Osobą łączącą wszystkie trzy grupy jest zmarły w tym roku dr Ryszard Teperek, którego pamięci postanowiliśmy poświęcić tegoroczną edycję. Sędzia Ekspert polskich tańców, Członek Prezydium Komisji ds. Tańców Polskich PS CIOFF i jej wieloletni przewodniczący, Mistrz Polski w tańcach towarzyskich, współtwórca Zespołu Tańca Ludowego „Warszawa” AWF i polskiego ruchu tańców polskich w formie towarzyskiej. To pod jego okiem swój taneczny i pedagogiczny warsztat kształtowali: Jan Łosakiewicz (dyrektor i kierownik ZPiT UW „Warszawianka”), Jarosław Wojciechowski (choreograf i kierownik artystyczny ZPiT Politechniki Warszawskiej) oraz Dariusz Skrzydlewski (choreograf i kierownik ZTL „Promyki” Wieliszew).

O FESTIWALU

Festiwal ma formułę przeglądu, do którego corocznie zapraszane są zespoły pieśni i tańca ludowego reprezentujące określony region etnograficzny na mapie Polski. Głównym jego celem jest uświetnienie obchodów niepodległościowych polskimi tańcami i pieśniami ludowymi. Impreza odbywa się w hali sportowej w Wieliszewie w wigilię Narodowego Święta Niepodległości – stanowiąc jednocześnie inaugurację jego gminnych obchodów – i ma swoją wierną publikę. W czternastoletniej historii Festiwal gościł: Ludowy Zespół Artystyczny SEROCK (dwukrotnie), Ludowy Zespół Dziecięcy NIEPORĘCAK, ZPiT WYSZKÓW (trzykrotnie), Ludowy Zespół Artystyczny SGGW PROMNI im. Zofii Solarzowej, ZPiT MAŁA WARSZAWIANKA, ZPiT UW WARSZAWIANKA (czterokrotnie), ZTL KOŚCIELEC, Regionalny Zespół BARTUSIA OBROCHTY z Zakopanego, Zespół BIAŁODUNAJCANIE z Białego Dunajca, ZPiT MAŁE PODLASIE Siemiatycze, KUŹNIA ARTYSTYCZNA Wilanów, ZPiT KOŚCIERZYNA, Kaszubski Zespół Folklorystyczny KREBANE z Brus, ZPiT MALBORK, ZPiT KURPIE Ostrołęka, Dziecięcy Zespół Folklorystyczny CEPELIA POZNAŃ, ZPiT ZIEMIA ŻYWIECKA z Żywca, ZPiT SOKOŁOWIANIE z Sokołowa Podlaskiego, ZPiT GRAJEWIANIE z Grajewa, ZPiT MŁODY TORUŃ z Torunia oraz gospodarzy: ZTL PROMYKI Wieliszew i Gminny Chór MARZENIE. W roku 2014 Festiwal otrzymał zaszczytne imię Stanisława Moniuszki, najważniejszego z twórców polskiej opery narodowej, którego twórczość cechowały narodowy charakter i liczne ludowe inspiracje. Wydarzenie wpisano ponadto w kalendarz obchodów Roku Kolberga 2014. W związku z „niepodległościowym” charakterem, Festiwal jest także okazją do wręczenia odznaczeń i wyróżnień zasłużonym w pracy i działalności społecznej oraz stypendiów artystycznych i nagród w konkursach kulturalnych i sportowych.

Organizatorzy: Gmina Wieliszew, Ośrodek Kultury w Wieliszewie, ZTL Promyki.

Podziel się z innymi

Ads Blocker Image Powered by Code Help Pro

Wyłącz adblocka!

Wykryliśmy, że używasz rozszerzeń do blokowania reklam. Utrzymujemy się wyłącznie z reklam. Wesprzyj nas, wyłączając je.