Trzciany: Pożar domu przy ulicy Granitowej

W wigilijny wieczór (24.12) chwilę po godzinie 18:30 do Stanowisk Kierowania w Legionowie i Nowym Dworze Mazowieckim wpłynęły zgłoszenia o pożarze domu w Trzcianach gm. Jabłonna przy ulicy Granitowej.

Na miejsce natychmiast zadysponowano zastępy z JRG Legionowo i JRG Nowy Dwór Mazowiecki oraz OSP Jabłonna i OSP Chotomów. Po przybyciu zastępów z Nowego Dworu Mazowieckiego, zastano rozwinięty pożar poddasza domu jednorodzinnego. Mieszkańcy sami się ewakuowali przed przybyciem służb ratowniczych. Nowodworscy strażacy natychmiast przystąpili do rozwijania linii gaśniczych i podania prądów wody w natarciu na płonące poddasze.

Po przybyciu zastępów z powiatu legionowskiego kontynuowano akcje gaśniczą.

Działania zastępów polegały na zabezpieczeniu i oświetleniu miejsca zdarzenia i podaniu dwóch prądów wody: pierwszy w natarciu do wewnątrz poddasza, zaś drugi w obronie części poddasza nieobjętej pożarem. Równocześnie z natarciem zastosowano wentylację nadciśnieniową, co przyczyniło się do szybkiej lokalizacji pożaru. W trakcie prowadzenia działań gaśniczych prowadzona była ewakuacja mienia z wszystkich pomieszczeń budynku. Po oddymieniu poddasza usunięto nagromadzone materiały i schłodzono wodą na zewnątrz budynku.

Cały budynek sprawdzono kamerą termowizyjną oraz czujnikiem tlenku węgla. Urządzenia nie wykazały podwyższonych wartości. Pożar nie stwarzał zagrożenia dla sąsiednich obiektów. Pogotowie energetyczne odłączyło całkowicie dopływ energii do budynku.

Rodzina pogorzelców zaoferowała swoją pomoc w zapewnieniu noclegów.

Udział w akcji:
531M22 - JRG Nowy Dwór Mazowiecki
531M25 - JRG Nowy Dwór Mazowiecki
531M53 - JRG Nowy Dwór Mazowiecki
471M21 - JRG Legionowo
471M22 - JRG Legionowo
479M43 - OSP Jabłonna
479M88 - OSP Chotomów
W01-174- ZRM Jabłonna
KP Jabłonna
Pogotowie Energetyczne

Marek Karpowicz
Foto: Marek Karpowicz i JRG Legionowo

d2