Samochód bez OC? Od 2017 znacznie wyższe kary

Ceny obowiązkowego ubezpieczenia OC systematycznie rosną od roku 2016. Wraz z nimi wzrastają jednak także kary za poruszanie się pojazdem bez ważnej polisy. Co zatem zrobić, aby uniknąć grzywny i nie zbankrutować na składkach OC?

Polisa OC, czyli ubezpieczenie odpowiedzialności cywilnej posiadaczy pojazdów mechanicznych, jest ubezpieczeniem, które zobowiązany jest wykupić każdy posiadacz pojazdu (samochodu osobowego, ciężarowego, motocykla czy ciągnika rolniczego). Jest ona ważna przez 12 miesięcy i zapewnia ochronę osób poszkodowanych w wyniku wypadku, którego sprawcą jest właściciel ubezpieczonego pojazdu. Jeżeli sprawca wypadku nie ma jednak ważnej polisy, to rekompensatę poszkodowanym wypłaca Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny (UFG), który zwraca się później do sprawcy z żądaniem zwrotu pełnej kwoty odszkodowania. To jednak nie wszystko, za brak OC grożą bowiem także wysokie kary nakładane przez UFG.

Wyższe kary za brak OC

Wraz ze wzrostem cen OC wzrastają także kary za jego niewykupienie. Niedopełnienie obowiązku ubezpieczenia pojazdu może skutkować karą nawet w wysokości 4000 zł w przypadku zwłoki powyżej 14 dni, przy zwłoce od 3 do 14 dni 2000 zł, a poniżej 3 dni – 800 zł. Dotyczy to każdego właściciela samochodu, który nie nabędzie polisy OC. Istotne jest zatem, aby bez względu na okoliczności ubezpieczyć auto i pamiętać o terminie ważności polisy – 12 miesięcy. Pomimo wzrostu cen za OC, składka jest wciąż znacznie niższa niż kara za jej brak. Jeżeli nie chcesz zbankrutować na zakupie polisy OC, warto skorzystać z darmowych porównywarek ubezpieczeń online i zaufać tak znalezionemu ubezpieczeniu auta (w porównywarce kalkulator-oc-ac.auto.plznajdziesz przykładowe oferty OC.)

Odwołanie od kary za brak OC

Po otrzymaniu kary od UFG sprawdź dokładnie, czy we wskazanym w piśmie okresie na pewno miałeś ważne OC. Może zdarzyć się bowiem tak, że to agencja ubezpieczeniowa nie wysłała do bazy UFG informacji o twojej polisie. Jeżeli we wskazanym okresie nie miałeś samochodu, wyślij do UFG umowę kupna-sprzedaży. W sytuacji, gdy rzeczywiście nie miałeś jednak ważnego OC, będziesz musiał zapłacić karę.

W 2016 roku za brak OC samochodu osobowego trzeba było zapłacić:

− brak polisy do 3 dni – 740 zł;

− brak polisy do 14 dni – 1850 zł;

− brak polisy powyżej 14 dni – 3700 zł.

Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny może niekiedy zgodzić się na zmniejszenie kary, rozłożenie jej na raty lub całkowite umorzenie. Możliwe jest to m.in. w trudnych warunkach życiowych i materialnych. Będziesz musiał jednak udowodnić, że nie jesteś w stanie zapłacić nałożonej grzywny. Wystarczy wówczas wypełnić odpowiedni wniosek znajdujący się na stronie UFG, a ten po rozpatrzeniu wniosku podejmie decyzję.

Posiadanie ważnej polisy OC jest obowiązkiem każdego właściciela pojazdu. Zamiast płacić karę za jej brak, warto zaufać taniemu OC, na kalkulator-oc-ac.auto.pl każdy z pewnością znajdzie coś dla siebie.