Ruszyły obserwacje przeciwpożarowe lasów

Wraz z nadejściem wiosny leśnicy rozpoczynają obserwację lasów w celu szybkiego zauważenia pożarów. W tym celu wykorzystuje się 3 kamery umieszczone na wieżach obserwacyjnych w leśnictwach Białobrzegi, Poniatów i Pomiechówek.

Obserwatorzy swój dyżur zaczynają od godziny 9. Ich praca uzależniona jest od pogody. Jeśli jest ładna pogoda i nie pada deszcz a w lesie występuje niska wilgotność ściółki to dyżur prowadzony jest do zachodu słońca. Obserwatorzy dzięki dostępnym kamerom nie muszą już wchodzić na wieże przeciwpożarową i z wysokości obserwować teren. Sygnał z kamery przesyłany jest do monitora, który znajduje się w pomieszczeniu na dole wieży. Pracownicy odpowiedzialni za nadzór mogą obserwować obraz w promieniu do 20 a przy dobrej widoczności do 30 km w linii prostej od miejsca obserwacji. Najnowocześniejsze kamery pozwalają na dokładne zlokalizowanie miejsca wystąpienia pożarów.

W siedzibie Nadleśnictwa Jabłonna uruchomiony jest Punkt Alarmowo Dyspozytorski do którego spływają meldunki z wież obserwacyjnych. PAD ma bezpośrednią łączność radiową z dyspozytorem Powiatowego Stanowiska Kierowania w Legionowie. Dzięki temu informacja o zauważonym pożarze natychmiast trafia również do Straży Pożarnej.

W ostatnich dniach Straż Pożarna odebrała już pierwsze zgłoszenia z wież obserwacyjnych. Na szczęście były to niewielkie pożary nieużytków nie związanych z lasami.

Foto: Punkt obserwacyjny w leśnictwie Poniatów oraz wieża obserwacyjna z kamerą.

Podziel się z innymi

Podziel się z innymi: