Rozmowy o przebudowie wału przeciwpowodziowego

W ostatni czwartek w starostwie w Legionowie odbyło się spotkanie w sprawie przebudowy wału przeciwpowodziowego, który przebiega przez teren gm. Jabłonna. Szczegółami dotyczącymi spotkania podzielili się Robert Wróbel, starosta legionowski i Wojciech Nowosiński, przewodniczący Rady Gminy Jabłonna.

Nadal aktywnie zabiegamy o realizację inwestycji najważniejszych dla bezpieczeństwa mieszkańców. Dzisiaj, w starostwie odbyło się zorganizowane przez Powiat Legionowski spotkanie dotyczące przebudowy wału przeciwpowodziowego rzeki Wisły na odcinku Jabłonna – Nowy Dwór Mazowiecki. Uczestnicy – przedstawiciele samorządów Powiatu Legionowskiego, miasta Legionowo, Nowego Dworu Mazowieckiego, Jabłonny, Wieliszewa, urzędu marszałkowskiego, Państwowego Gospodarstwa Wodnego Wody Polskie Zarządu Zlewni w Warszawie i Dębem, Regionalnego Zarządu Gospodarki Wodnej w Warszawie, Regionalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska w Warszawie, Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej – zadeklarowali współpracę przy realizacji tej bardzo ważnej dla bezpieczeństwa mieszkańców inwestycji. Przewidziany do przebudowy wał przeciwpowodziowy ma długość ok. 20 km. Koszty inwestycji wstępnie wyceniono na ok. 90 mln zł. Głównymi inwestorami będą skarb państwa oraz zainteresowane samorządy – mówił Robert Wróbel, starosta legionowski.

W spotkaniu uczestniczyli również przedstawiciele gm. Jabłonna – wójt Jarosław Chodorski oraz radni Wojciech Nowosiński i Artur Szymkowski.

Rozważaliśmy głównie możliwość wykorzystania dokumentacji projektowej która choć nie została zatwierdzona, powstała w 2017 r. Sprawa jest trudna gdyż zleceniodawca i poprzedni zarządca wałów WZMIUW, formalnie zakończył działalność z końcem 2017r. Jego następca Wody Polskie, nie podjął dalszej współpracy z biurem projektowym gdyż to było związane umową tylko do 4.12.17r i nie dopełniło warunków umowy. Projektanci tłumaczą się względami formalnymi, tu chodzi o dodatkowy raport oddziaływania tej inwestycji na środowisko. Obszerny dokument o którego potrzebie wykonania powiedziano się dopiero pod koniec prac nad projektem. Nasz Samorząd nalega by dokończyć pracę nad projektem z 2017 r co znacznie przyspieszy inwestycję. Trzeba to jednak rozstrzygnąć na poziomie eksperckim i dlatego potrzebne są kolejne spotkania robocze. Co optymistyczne projektanci potwierdzili że ich opracowanie wciąż jest aktualne i możliwe do wykorzystania. Być może będzie możliwość przejęcia przez nasze samorządy kontroli rzeczowej i finansowej nad wykonaniem dokumentacji modernizacji wałów. Było by to w mojej ocenie korzystne bo dało by kontrolę nad tym procesem. Rozmawialiśmy także na temat finansów i partycypacji w kosztach – mówi W. Nowosiński.

Daniel Szablewski, fot. Robert Wróbel

Podziel się z innymi

Ads Blocker Image Powered by Code Help Pro

Wyłącz adblocka!

Wykryliśmy, że używasz rozszerzeń do blokowania reklam. Utrzymujemy się wyłącznie z reklam. Wesprzyj nas, wyłączając je.