Ratownicy z WOPR-u uratowali kobietę w autobusie

6 lipca chwilę po godzinie 11 na warszawskim Bródnie w autobusie linii 156, podróżowali ratownicy Legionowskiego Wodnego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego. W pewnym momencie zauważyli kobietę, która straciła przytomność. Bez wahania ruszyli na ratunek.

Marcin Brzeziński (20l.) od 5 lat jest członkiem Legionowskiego Wodnego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego, na co dzień można go spotkać również na pływalni w Stanisławowie Pierwszym gm. Nieporęt, gdzie pracuje jako ratownik.

Aleksandra Kalbarczyk (18l.) od prawie 2 lat jest członkiem Legionowskiego Wodnego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego, gdzie ukończyła min. kurs Kwalifikowanej Pierwszej Pomocy.

Gdy para zauważyła starszą kobietę, natychmiast podbiegli aby ustalić co się stało. - Na początku kobieta była nieprzytomna a po chwili zaczęła charczeć - mówi Marcin Brzeziński. - Dopiero jak oprócz odchylenia głowy, wyluksowałem żuchwę (wysunięcie żuchwy- przyp. red.) to dopiero zaczęła normalnie oddychać. A gdy po chwili odzyskała przytomność to poinformowała, że 4 lata temu przeszła rozległy zawał serca. Nie mogliśmy tracić nawet minuty. Pani musiała jak najszybciej znaleźć się w szpitalu. 

- Pobiegłam do kierowcy powiedzieć mu jaka jest sytuacja i żeby szybko jechał na przystanek bo musimy wezwać pomoc - mówi Aleksandra Kalbarczyk. - Kierowca od razu stwierdził, że szpital jest blisko i pojedziemy autobusem, aby nie tracić czasu na przyjazd karetki. 

Autobus z włączonym klaksonem przejechał przez skrzyżowanie, pominął  jeden z przystanków i po chwili był już pod szlabanem wjazdowym dla pojazdów uprzywilejowanych do szpitala. Szybka informacja do ochrony, że w autobusie jest osoba w stanie zagrożenia życia i po otwarciu szlabanów, kierowca zaparkował autobus wprost pod drzwiami Szpitalnego Oddziału Ratunkowego.

 - Wbiegłam na SOR i mówię, że omdlenie w autobusie, na co personel do mnie żeby dzwonić po pogotowie. A ja im mówię, że autobus już stoi pod SOR-em - dodaje Aleksandra. - Medycy natychmiast wybiegli przed szpital i przejęli pacjentkę od Marcina. 

Dzięki reakcji ratowników z Legionowskiego Wodnego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego, starsza pani mogła szybko uzyskać fachową pomoc i błyskawicznie trafić do szpitala.