Powiatowe ćwiczenia z działań kryzysowych

Przy mroźnej zimie i temperaturze -27'C na szlaku kolejowym w lesie Chotomowskim doszło do zerwania trakcji i zatrzymania pociągu relacji Warszawa - Gdańsk. W pociągu w mrozie i ciemnościach, na pomoc oczekiwały poszkodowane osoby.

Były to oczywiście ćwiczenia zgrywające jednostki ochrony przeciwpożarowej z terenu powiatu legionowskiego, które odbyły się we wtorek (12.12) chwilę po godzinie 18 przy torach kolejowych w lesie Chotomowskim.

Ponieważ na drodze dojazdowej do pociągu zalegały ponad metrowe zaspy i służby kolejowy nie mogły dojechać do pociągu i osób w nim przebywających, na miejsce wezwano straż pożarną. W pierwszym rzucie zadysponowano zastępy z JRG Legionowo oraz OSP Chotomów oraz od drugiej strony OSP Janówek Góra. Strażacy ponad kilometr musieli przez zaspy przedzierać się pieszo z całym sprzętem medycznym.

Pierwsi do poszkodowanych dotarli druhowie od strony Janówka. Natychmiast przystąpili do segregacji poszkodowanych. Ustalono, że do pilnej ewakuacji są 3 osoby zakwalifikowane jako czerwone. Kolejne 4 osoby oznaczono jako żółte i wymagały również szybkiej ewakuacji. 13 osób jako nie wykazujące obrażeń oznaczono jako zielone i one same mogły opuścić pociąg.

Po przybyciu kolejnych zastępów i udrożnieniu ruchu na miejsce dojechał namiot z ogrzewaniem oraz kuchnia polowa. Po ewakuacji osób rozpalono ognisko na które wójt gminy Wieliszew przez pracowników Zarządzania Kryzysowego, dostarczył kiełbasę i pieczywo do posilenia się dla poszkodowanych jak i strażaków biorących udział w akcji. Gdy w trakcie ewakuacji ustalono, że dwie osoby oddaliły się same z miejsca zdarzenia w pobliski las, na miejsce wezwano Sekcję Poszukiwawczą OSP Jabłonna. Szybkie trójki ruszyły w las wraz z psami poszukiwawczymi i odnalazły błąkające się osoby.

Ćwiczenia zgrywające działania jednostek zrealizowane zostały z udziałem nowego samochodu pozyskanego do realizacji zadań związanych z transportem kolejowym i usuwaniem skutków zdarzeń na terenie kolejowym przez Państwową Straż Pożarną.