Kto podpala Lasy Chotomowskie?

W poniedziałek (7.08) straż pożarna aż 3 razy wyjeżdżała do Lasów Chotomowskich, gdzie zauważano dym. Dwa pożary wybuchały w odstępie paru minut. Do akcji gaśniczej zaangażowano również samolot.

Pierwszy dym został zauważony przez obserwatorów z dostrzegalni przeciwpożarowych Nadleśnictwa Jabłonna około godziny 14. Pożar zlokalizowano w rejonie wsi Krubin w oddziale 250 lasu państwowego. Na miejsce wysłano zastępy straży pożarnej oraz pracowników nadleśnictwa. Do pomocy w gaszeniu zadysponowano również samolot gaśniczy z Warszawy.

Po dojeździe na miejsce zdarzenia pierwszego zastępu straży pożarnej, wykonano zrzut wody z powietrza. Następnie działania zastępów polegały na podaniu trzech prądów wody w natarciu na palący się las oraz dogaszeniu pogorzeliska. Spaleniu uległo około 700 m2 poszycia leśnego. Informacja o pożarze została przekazana również do Komisariatu Policji w Wieliszewie.

Gdy samolot dokonał zrzutu wody nad miejscem pożaru, pilot zgłosił zadymienie widoczne po drugiej stronie torów kolejowych. Na miejsce udały się również służby leśne i straż pożarna. Działania zastępów polegały na podaniu dwóch prądów wody w celu ugaszenia pożaru oraz dokładnym przelaniu pogorzeliska. Informacja o pożarze została przekazana również do Komisariatu Policji w Jabłonnie. Spaleniu uległo około 200 m2 poszycia leśnego.

Za trzecim razem zadymienie zauważono około godziny 19  w rejonie Trzcian i Janówka Drugiego. Na szczęście dym szybko zniknął i nie doszło do rozprzestrzenienia się pożaru. W akcji udział brały 2 zastępy straży pożarnej i samochód gaśniczy Nadleśnictwa Jabłonna.

Udział w akcji:
471M21 - JRG Legionowo
479M24 - OSP Chotomów
477M51 - OSP Janówek
479M56 - OSP Kałuszyn
479M57 - OSP Kałuszyn
479M61 - OSP Krubin
21-05 - Nadleśnictwo Jabłonna
20-08 - Samolot gaśniczy

/MK, OW/