Legionowski: Podsumowanie świąt na drogach powiatu

Święta Bożego Narodzenia za nami. Dla policjantów był to czas wzmożonej pracy. Od piątku do wtorku na drogach powiatu legionowskiego doszło do 2 wypadków drogowych i 11 kolizji. Policjanci zatrzymali 5 nietrzeźwych kierujących. Pomimo zakończenia świątecznych działań funkcjonariusze nadal będą zwracali szczególną uwagę na bezpieczeństwo w ruchu drogowym. Apelujemy o rozsądną jazdę i korzystanie z dróg.

Okres świąt to dla policjantów czas intensywnej pracy. Od minionego piątku do wtorku funkcjonariusze prowadzili działania „Bezpieczny Weekend”, w czasie których zapewniali między innymi płynność ruchu na drogach oraz kontrolowali prędkość i trzeźwość kierujących.

W ciągu tych 5 przedświątecznych i świątecznych dni na drogach powiatu doszło do 2 wypadków drogowych, w których ranne zostały 2 osoby. Policjanci byli wzywani również do 11 kolizji drogowych. W czasie licznych kontroli policjanci zatrzymali 2 kierowców i 3 rowerzystów, którzy zdecydowali się wsiąść za kierownicę pod wpływem alkoholu, ryzykując nie tylko swoje życie, ale przede wszystkim życie innych użytkowników dróg.

Do pierwszego wypadku drogowego doszło w sobotę tuż przed 19.00 na drodze wojewódzkiej nr 633 w Rembelszczyźnie. Jak wynika ze wstępnych ustaleń policjantów z wydziału ruchu drogowego 23-letni kierujący fiatem potrącił pieszego w wieku 34 lat, który z obrażeniami ciała trafił do szpitala. Kierowca był trzeźwy. Wszystko wskazuje na to, że pieszy nie miał na ubraniu elementów odblaskowych.

Do kolejnego zdarzania, w którym ranna została 97-letnia kobieta doszło w niedzielę po 19.00 w Michałowie Reginowie na drodze krajowej nr 61. Jak ustalili policjanci na miejscu zdarzenia 48-letni kierujący rowerem zjechał na przeciwległy pas ruchu, a kierujący volkswagenem aby uniknąć zderzenia z rowerzystą zjechał na pobocze drogi i uderzył w stojący tam samochód marki audi. W wyniku zderzenia pojazdów pasażerka volkswagena 97-letnia kobieta została ranna, Kierujący volkswagenem i audi byli trzeźwi. Badanie alkomatem rowerzysty wykazało u niego przeszło 3 promile alkoholu w organizmie.

Śledczy pod nadzorem miejscowej prokuratury ustalą teraz dokładne okoliczności i przyczyny wypadków.

Niechlubnym "rekordzistą" jeżeli chodzi o kierowanie pojazdem po alkoholu okazał się 36-letni mieszkaniec gminy Jabłonna, który w pierwszy dzień świat w południe w Legionowie na ul. Wysockiego kierował samochodem marki suzuki mając 1,7 promila alkoholu w wydychanym powietrzu. 36-latek odpowie za kierowanie w stanie nietrzeźwości pojazdem mechanicznym.

W sobotę po 2.00 w nocy policjanci z komisariatu w Nieporęcie na ul. Jana Kazimierza postanowili zatrzymać do kontroli drogowej kierującego oplem. Przy pomocy sygnałów świetlnych i dźwiękowych wydali mu polecenie zatrzymania auta jednak kierowca zlekceważył je. Funkcjonariusze prowadzili pościg za kierującym aż do Wieliszewa, gdzie kierujący zatrzymał się. Po zbadaniu alkomatem okazało się że jest trzeźwy. Mężczyzna wiózł pasażerkę. Wkrótce kierujący usłyszy zarzut karny za niezatrzymanie się do kontroli drogowej.

Policjanci podczas długiego świątecznego weekendu zatrzymali 2 osoby które kierowały pojazdami pomimo jeden zakazu sądowego, drugi wydanej decyzji administracyjnej o cofnięciu uprawnień.

Mimo, że święta za nami, policjanci nadal apelują o ostrożną jazdę i stosowanie się do przepisów ruchu drogowego. Pieszym poruszającym się po zmroku poza obszarem zabudowanym przypominamy o obowiązku noszenia odblasków. Do używania elementów odblaskowych zachęcamy również osoby przemieszczające się pieszo lub rowerem ulicami miast przez całą dobę. Odblaski nośmy na wysokości kolan, dłoni, w okolicy środka klatki piersiowej i pleców – wówczas będziemy mieli pewność, że są dobrze widoczne dla innych uczestników ruchu drogowego.

Apelujemy także do kierowców, aby pamiętali o dostosowywaniu prędkości jazdy do warunków na drodze. Mniejszy ruch może uśpić czujność, a nadmierna prędkość doprowadzić do zdarzenia, którego nie da się wcześniej przewidzieć.

KPP Legionowo

TAGI: