Legionowo: Zawody z pierwszej pomocy

Już po raz piąty Powiat Legionowski we współpracy z legionowskim oddziałem rejonowym Polskiego Czerwonego Krzyża zorganizował zawody dla młodzieży szkolnej z udzielania pierwszej pomocy przedmedycznej. Do ratunkowej rywalizacji przystąpiło pięć zespołów ze szkół z terenu powiatu.

Zawody rozegrano 21 października br. w Szkole Podstawowej w Jabłonnie. Część teoretyczna obejmowała test wiedzy, natomiast praktycznymi umiejętnościami zawodnicy mogli wykazać się na trzech stacjach pozoranckich, gdzie sprawdzano ich umiejętności z zakresu udzielania pomocy w przypadkach porażenia prądem, utraty przytomności z zatrzymaniem oddechu i krążenia oraz urazów wielomiejscowych.

W ratowniczych zmaganiach bezkonkurencyjna okazała się drużyna z Zespołu Szkół Ogólnokształcących nr 2 im. Króla Jana III Sobieskiego w Legionowie. Tuż za nią uplasował się Zespół Szkolno – Przedszkolny im. Legionów Polskich 1914-1918 w Legionowie. Ostatnie miejsce na podium zajęła reprezentacja Powiatowego Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych im. Jerzego Siwińskiego w Legionowie. Komisja sędziowska przyznała również nagrody indywidualne. I miejsce ex aequo wywalczyły Aleksandra Rasińska i Aleksandra Krysiak z Zespołu Szkół Ogólnokształcących nr 2. Drugi wynik należał do Maksymiliana Ostojskiego z Zespołu Szkolno – Przedszkolnego, a trzecie do jego szkolnej koleżanki Zuzanny Maciakiewicz. Nagrody dla uczestników, ufundowane przez Powiat Legionowski, wręczył wicestarosta Jerzy Zaborowski.

02

Nauka udzielania pierwszej pomocy przedmedycznej nieprzypadkowo znalazła się w obszarze tegorocznych działań Powiatu Legionowskiego. Inicjatywa realizowana jest w ramach współpracy z organizacjami pozarządowymi, a przeprowadzenie warsztatów dla mieszkańców oraz zawodów dla młodzieży powierzono Oddziałowi Rejonowemu PCK w Legionowie. W przypadku zachorowania lub wypadku z zatrzymaniem krążenia i oddechu kluczowe dla przeżycia poszkodowanego są pierwsze 4 minuty. W tym czasie specjalistyczna pomoc medyczna najprawdopodobniej nie zdąży dotrzeć, ale proste czynności ratownicze może wykonać każdy uczestnik zdarzenia. Ich celem jest ratowanie ludzkiego życia i zdrowia, a także ograniczenie w jak największym stopniu powstałych urazów i ich następstw. Dlatego tak ważne jest, aby posiąść umiejętność udzielania pierwszej pomocy.