Legionowo: Wywiad z Adamem Nadworskim zastępcą komendanta Straży Miejskiej

Program dotyczący bezpieczeństwa dzieci i młodzieży w Legionowie działa od blisko 10 lat. Na czym polega jego skuteczność, jak się zmienia i czy warto go dalej kontynuować, odpowiada zastępca komendanta Straży Miejskiej Adam Nadworski.

Wzrost poczucia bezpieczeństwa, jak i edukacja dotycząca prawidłowych zachowań wśród dzieci i młodzieży w różnych strefach życia codziennego to główne cele jakie realizuje Straż Miejska w Legionowie w programie „Poprawa bezpieczeństwa dzieci i młodzieży”. W jego ramach, we wszystkich szkołach, organizowane są szkolenia, konkursy i pogadanki związane z szeroko pojętym bezpieczeństwem: na drogach, w szkole, nad wodą i w domu.

Dzieciaki chętnie nas, strażników, słuchają. Mamy dla nich przygotowane pogadanki o bezpieczeństwie, ciekawe prezentacje czy filmy. Zawsze przychodzimy z gadżetami, np. odblaskowymi przedmiotami, które rozdajemy organizując konkursy i gry. Wszystko po to, aby od małego wpajać postawy zmierzające do dbałości o bezpieczeństwo.

Na spotkaniach z młodzieżą poruszana jest tematyka bezpiecznych wakacji i bezpiecznych ferii zimowych. W szkołach rozdawane są gadżety odblaskowe, takie jak kamizelki, opaski, breloczki, zawieszki na tornister czy naklejki odblaskowe na rower. Wśród osób, które wykazały się szczególną wiedzą na temat bezpieczeństwa, rozlosowywane są specjalne nagrody.

Na wymienione przedmioty przeznaczamy rocznie 40000 zł. Za tę kwotę, oprócz odblaskowych gadżetów kupujemy też rowery górskie, aparaty fotograficzne, pendrive, odtwarzacze mp4, kaski rowerowe, hulajnogi, słuchawki i piłki do gry w siatkówkę czy piłkę nożną, żeby nagrody w konkursach były atrakcyjne i potrzebne młodym ludziom. Wszystko to rozdajemy, często wspólnie z przedstawicielami władz miasta, dla dzieci które wykazują się szeroką wiedzą o bezpieczeństwie. Tym samym zachęcamy innych do zainteresowania tematem – opowiada komendant.

Z upływem lat, zaczęły powstawać nowe zagrożenia. Czy Straż Miejska stara się też stawiać nacisk na problemy jakie niesie ze sobą korzystanie z internetu czy zażywanie dopalaczy?

Młodzież nawet sobie nie zdaje sprawy, z tego jak bardzo niebezpieczne jest surfowanie po internecie, jak bardzo trzeba uważać przy zawieraniu nowych internetowych znajomości czy podawaniu swoich danych. Tak samo jak narkotyki i dopalacze, to jest temat stosunkowo świeży, ale prowadzone przez nas od kilku lat prezentacje dostarczają młodym wiedzy, którą mogą wykorzystać w swojej codziennej aktywności. Wierzę w to, że nasz wysiłek jest skuteczny- wyznaje Nadworski.

Program z biegiem czasu się zmienia. Na początku obejmował tylko dwie szkoły. Kiedy okazało się, że działania przynoszą rezultaty został rozszerzony na wszystkie szkoły w Legionowie, w tym również Powiatowy Zespół Szkół Specjalnych przy ul. Jagiellońskiej. W godzinach porannych strażnicy pomagają dzieciom bezpiecznie przechodzić przez jezdnię na wielu przejściach dla pieszych w pobliżu szkół.

Przejścia dla pieszych w naszym mieście są często bardzo niebezpieczne, Straż Miejska stara się stosować różne metody na rzecz poprawy ich bezpieczeństwa.

Codziennie tworzymy tak zwane posterunki szkolne na niebezpiecznych przejściach umiejscowionych w drogach do szkół. Wysyłamy tam strażnika który pilnuje bezpiecznej przeprawy dzieci przez ulicę.

Dowodem na to, że to, co robimy, daje efekty, jest fakt, że od kilku lat nie zanotowano na terenie Legionowa potrącenia ucznia na przejściu dla pieszych. Nie mamy w naszym mieście zdarzeń na drogach z udziałem uczniów pomimo, że niektóre przejścia dla pieszych są bez sygnalizacji świetlnej. Kiedyś pokusiliśmy się o policzenie ile w ciągu pół godziny, w godzinach szczytu, przejeżdża konkretną ulicą samochodów. Było ich około 400. Ogrom.

Straż Miejska na komisjach bezpieczeństwa cały czas zgłasza wnioski. Jaki miasto posiada narzędzia, by poprawić bezpieczeństwo na jakimś obszarze?

W ostatnim czasie powstało w Legionowie dużo instalacji, poprawiających bezpieczeństwo: specjalne ledowe tablice z ograniczeniami mierzącymi prędkość, pasy spowalniające, spowalniacze, światła pulsacyjne czy chociażby wymiana oświetlenia przy przejściach na jasne ledowe światło. O wiele rzeczy wnioskuję na komisjach dotyczących bezpieczeństwa, jak widać przynosi to efekty. Najnowszym pomysłem na jaki złożyłem wniosek w starostwie jest interaktywne przejście dla pieszych na skrzyżowaniu Krakowskiej z Gnieźnieńską, takie jak mamy np. na ulicy Jana Pawła I przy szkole numer 4. Wniosek popierają też legionowscy radni.

System monitoringu wzbudza czasem różne emocje wśród mieszkańców, ale bezsprzecznie każde nowoczesne miasto jest wyposażone w kamery. Ile takich kamer śledzi ulice miasta?

Od grudnia 2010 r. na terenie Legionowa funkcjonuje system monitoringu miejskiego, składający się z 30 punktów kamerowych wyposażonych w nowoczesne kamery szybkoobrotowe, dualne (dzień/noc), zintegrowane z głośnikami tubowymi.

System monitoringu to był strzał w dziesiątkę. Każda szkoła w mieście jest objęta zasięgiem kamer, które obsługują pracownicy Straży Miejskiej. Przekazują oni do realizacji wszystkie wykroczenia, jak i zdarzenia o charakterze kryminalnym. Dzieci i ich rodzice mogą być spokojni.

Jakie inne zadania czekają na strażników?

Straż Miejska, podczas pełnienia swojej służby zwraca szczególną uwagę na suche lub niebezpieczne drzewa, znajdujące się zarówno w miejscach publicznych, jak i na terenach prywatnych a mogące stanowić zagrożenie, zasłaniać widoczność znaków czy przejść dla pieszych. Strażnicy non stop zajmują się wszelkiego rodzaju niebezpiecznymi miejscami w Legionowie takimi jak ubytki w jezdni czy pozostawione wraki aut z wystającymi ostrymi elementami.

Każdy strażnik, jak widzi, że coś może zagrozić naszemu bezpieczeństwu natychmiast działa. W zależności od sprawy wzywamy odpowiednie służby, powiadamiamy zarządcę terenu, sporządzamy odpowiednią dokumentację. Dbamy o każdy szczegół, niewidoczny znak, dziura w jezdni, brak łańcucha na słupkach przy szkole itd. Prowadzimy akcję systematycznego usuwania z naszych ulic tak zwanych wraków, czyli aut które od dawna stoją w pasie drogowym i nie nadają się do użytku. Wnioskujemy o doświetlenie niebezpiecznych przejść dla pieszych czy zamontowanie elementów ostrzegawczych. Planujemy też, tak jak w ubiegłych latach uruchomić patrole rowerowe. Wszystko po to aby poprawić jakość bezpieczeństwa w naszym mieście.

Program „Poprawa bezpieczeństwa dzieci i młodzieży” rozwija się z roku na rok. Legionowska Straż Miejska przy współpracy z Urzędem Miasta Legionowo, Komendą Powiatową Policji w Legionowie i Centrum Szkolenia Policji w Legionowie, robi wszystko co w swojej mocy aby dzieci i młodzież były bezpieczne. Czy będzie on nadal kontynuowany?

Chyba nie trzeba przekonywać, że warto ten program kontynuować. To przedsięwzięcie, poprawia nasze bezpieczeństwo na dużą skalę w wielu dziedzinach życia. Cieszy mnie to, że nasza codzienna praca służy i pomaga mieszkańcom naszego miasta. Projekt ten został przez nas poprowadzony dalej tak na prawdę po zakończeniu rządowego projektu „Razem Bezpieczniej”. Inne miasta usuwają Straże Miejskie, a jednak nasi mieszkańcy nam ufają. Dziękuję im za to. Ten program to chluba naszego miasta. Pamiętajmy, aby bezpieczeństwo było dla nas rzeczą priorytetową i wręcz oczywistą.

Wywiad opublikowano w numerze 4/2018 miesięcznika Puls Miasta

Podziel się z innymi

Ads Blocker Image Powered by Code Help Pro

Wyłącz adblocka!

Wykryliśmy, że używasz rozszerzeń do blokowania reklam. Utrzymujemy się wyłącznie z reklam. Wesprzyj nas, wyłączając je.