Legionowo: Uwaga na fałszywego wnuczka

Policjanci z legionowskiej komendy ponownie otrzymali zgłoszenie, że oszust wyłudził pieniądze. Tym razem ofiarą przestępcy padła 69-letnia kobieta, którą fałszywy „policjant” oszukał na 80 tysięcy złotych! Uwaga sprawcy kontaktują się ze swoją ofiarą telefonicznie, podając się za córkę, wnuka, innych członków rodziny, policjanta i wykorzystując łatwowierność starszych osób wyłudzają od nich znaczne kwoty pieniędzy. Ostrzegamy! Nie daj się oszukać! Nie oddawaj przestępcy swoich oszczędności życia.

Oszuści wykorzystują różne sposoby, aby wzbogacić się kosztem nieostrożnych osób. Jednym ze sposobów jest podanie się za członków rodziny lub policjanta. Cel jest jeden – okraść. Policjanci z Komendy Powiatowej Policji w Legionowie przestrzegają przed oszustwami dokonywanymi metodą „na wnuczka”, „policjanta”, policjanta CBŚP, „prokuratora”. Mechanizm dokonywania tego typu przestępstw jest zwykle podobny.

Przestępca najpierw dzwoni do swojej przyszłej ofiary, przedstawiając się za córkę, wnuczkę, wnuczka, dalszego krewnego lub policjanta. Następnie informuje, że znalazł się w trudnej sytuacji i pilnie potrzebuje pieniędzy.

Jak ustalili policjanci w minioną środę przed godz.11.00 przestępca, wykorzystując opisany mechanizm działania, oszukał w ten sposób mieszkankę Legionowa. Do 69-latki na stacjonarny numer telefonu zadzwoniła kobieta, którą rozmówczyni wzięła za córkę i oświadczyła, że spowodowała wypadek drogowy, w którym ranne zostały dwie osoby. Nastepnie kobieta w słuchawce usłyszała męski głos, który podał się za policjanta i poinformował, że córka jest aresztowana i należy wpłacić 80 tysięcy kaucji, aby została zwolniona. Kobieta wybrała pieniądze z banku i zaniosła na wskazane jej miejsce, w którym przekazała je mężczyźnie w wieku około 25-30 lat, 170 cm wzrostu, włosy krótkie, w kolorze ciemny blond, ubrany w ciemną kurtkę. Policja prowadzi teraz dochodzenie.

OSTRZEGAMY! ZAPAMIĘTAJ!

NIE DAWAJ GOTÓWKI ŻADNYM OBCYM OSOBOM, KTÓRE PODAJĄ SIĘ ZA RODZINĘ, POLICJANTÓW, PROKURATORÓW.

MUNDUROWI NIGDY TELEFONICZNIE NIE ŻĄDAJĄ PIENIĘDZY.

W przypadku jakichkolwiek podejrzeń lub wątpliwości, że nie jest to członek rodziny, policjant tylko oszust lub w chwili, gdy dzwoniąca osoba postępuje w opisany sposób PROSIMY O NATYCHMIASTOWE POWIADOMIENIE POLICJI – pod numerami alarmowymi 997 lub 112 (z telefonów komórkowych) albo całodobowo bezpośrednio do dyżurnego Komendy Policji w Legionowie, pod numerem telefonu 22/60 48 213.

Przekaż te informacje rodzinie, znajomym, sąsiadom, osobom starszym, samotnym. Nie wszyscy przeczytają komunikat w Internecie.

/KPP Legionowo/

168-69885