Legionowo: Sala Iskierka 3 już działa

Iskierka 3 to już trzecia sala szkoleniowa, w której najmłodsi zdobywają podstawową wiedzę o bezpieczeństwie. Pomieszczenie, w którym można zobaczyć skutki pożaru, zostało oficjalnie otwarte we wtorek (10.01).

Komenda PSP w Legionowie jest 3 komendą w województwie mazowieckim, w której powstały sale szkoleniowe dla dzieci i młodzieży. W 2016 roku na adaptację i wyposażenie pomieszczeń sali szkoleniowej Iskierka pozyskano z Urzędu miasto Legionowo 20 000 zł. Dzięki temu wymieniono instalację elektryczną w pomieszczeniu adaptowanym na Iskierkę 3, zmodernizowano zaplecze sanitarne, doposażono je w sprzęt i pomoce dydaktyczne. Wśród nich znalazły się tablica magnetyczna, puzzle magnetyczne, gorące drzwi oraz telewizor.

– Miasto po raz kolejny zdecydowało się na finansowanie działań prewencyjnych i edukacyjnych Komendy Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej. W Polsce co roku ginie w pożarach prawie najwięcej ludzi w Europie i ta edukacja i prewencja są bardzo ważne – mówi prezydent Roman Smogorzewski – W ubiegłym roku ponad 1300 dzieci z terenu miasta zostało objętych programem, realizowanym w także dofinansowanych przez miasto Iskierkach 1 i 2. To są bardzo fajne programy, bo dzieci nie słuchają o zagrożeniach teoretycznie, ale spotykają się z tym, co na nich czeka w domach i przez doświadczenie i jednocześnie zabawę można u nich utrwalić pewne postawy, wyuczyć nawyki, które w sytuacjach ekstremalnych mogą ocalić życie i zdrowie. Dofinansowanie tego typu inicjatyw jest bardzo potrzebne.

Do tej pory legionowski strażacy przeszkolili 1743 dzieci i młodzieży. Najczęstszymi gośćmi byli uczniowie klas 0-3 w wieku 6-9 lat z Legionowa. Iskierkę odwiedzali także dorośli. We wtorek (10.01) Iskierkę zwiedzali Starosta Legionowski Robert Wróbel oraz Prezydent Miasta Legionowa Roman Smogorzewski. Mieli możliwość oglądania filmu edukacyjnego pokazującego szybkość, w jakim rozwija się pożar w kuchni. Palący się tłuszcz na patelni i kuchenne szafki to tylko jeden z przykładów, które mają pokazać dzieciom skalę zagrożenia.

W ramach prowadzonych zajęć edukacyjnych najmłodsi mieszkańcy powiatu poznają również zagrożenia związane z powstawaniem tlenku węgla (czad), nieostrożnym obchodzeniem się z urządzeniami w kuchni oraz nieostrożnym obchodzeniem się z urządzeniami elektrycznymi i grzewczymi. Dzięki strażakom dzieci w czasie pożaru nie wpadają w panikę i potrafią zawiadomić służby ratownicze. Widzą jakie skutki niesie ze sobą pożar, obserwują spalone sprzęty kuchenne oraz łóżko i zabawki.

Podziel się z innymi

Ads Blocker Image Powered by Code Help Pro

Wyłącz adblocka!

Wykryliśmy, że używasz rozszerzeń do blokowania reklam. Utrzymujemy się wyłącznie z reklam. Wesprzyj nas, wyłączając je.