Legionowo: Oszustwo metodą “na gazownika”

We wtorek (16.01) legionowscy policjanci odnotowali przestępstwo metodą "na gazownika". Mężczyzna podając się za pracownika gazowni wprowadził 88-letnią mieszkankę Legionowa w błąd co do faktu montażu alarmu gazowego w wyniku czego kobieta przekazała oszustowi 150 złotych na poczet przyszłych prac. Ponadto z mieszkania kobiety zginął markowy zegarek. Policjanci ostrzegają przed oszustami, którzy wykorzystują łatwowierność seniorów, osób samotnych i kradną ich oszczędności.

We wtorek (16.01) do legionowskiej komendy zgłosiła się 88-letnia mieszkanka Legionowa, która została pokrzywdzona w wyniku przestępstwa. Jak oświadczyła kobieta do jej mieszkania przy ul. Daliowej zadzwonił domofonem mężczyzna, który przedstawił się jako pracownik gazowni. Mężczyzna miał na szyi powieszony identyfikator. 88-latka wpuściła mężczyznę do mieszkania, a ten zaczął oglądać licznik. Następnie powiedział, że jego firma ma zakładać alarmy gazowe i koszt takiego alarmu dla emerytów to 300 zł, a dla pozostałych osób 600 zł. Kobieta powiedziała, że nie ma takiej kwoty. Mężczyzna nalegał na zapłatę połowy sumy. Kobieta dała oszustowi 150 zł, a ten wypisał jej pokwitowanie i opuścił mieszkanie. Po jego wyjściu kobieta zobaczyła, że na pokwitowaniu nie ma pieczątki gazowni. Stwierdziła także brak zegarka, który leżał na regale o wartości 200 zł. Rysopis oszusta to: wiek ok. 50 lat, 180 cm wzrostu, szczupła budowa ciała. Mężczyzna powiedział kobiecie, że po resztę pieniędzy przyjdzie do niej pod koniec miesiąca.

Policjanci przestrzegają przed domokrążcami, którzy podają się m.in. za gazownika, hydraulika, kominiarza czy pracownika administracji. Przez nieostrożność można stracić oszczędności, często dla osób starszych i samotnych, całego życia.

Co robić?

Nie można wpuszczać do domu obcych osób. W rozmowie z nieznajomym pracownikiem jakiejś instytucji należy żądać pokazania legitymacji lub podania personaliów i służbowego numeru w celu potwierdzenia jego tożsamości. Trzeba potwierdzić wizytę fachowca dzwoniąc do danej instytucji. Gdy mamy wątpliwości co do autentyczności dokumentów najlepiej zadzwonić na Policję pod bezpłatny nr 997 lub 112.

KPP Legionowo