Legionowo: Oszczędności ciąg dalszy

Skutki finansowe jakie przynosi w tym roku ze sobą stan zagrożenia epidemicznego dla budżetów gmin będziemy obserwować jeszcze długo. W porównaniu do roku minionego, tylko z tytułu udziału w podatku PIT, w okresie styczeń-maj do kasy Legionowa wpłynęło ponad 3 mln zł mniej. To determinuje kolejne oszczędności.

Mniejsze wpływy z PIT i CIT
Dochody gmin w dużej mierze opierają się na udziale w podatku dochodowym (PIT i CIT). Zmniejszone wpływy oznaczają niestety konieczność aktualizacji budżetu i szukanie oszczędności.

Do tej pory urząd ograniczył wydatki na kulturę, promocję, oświatę oraz promocję sportu. Odwołano niemal wszystkie wydarzenia kulturalne i sportowe. Nie odbyły się np. Dni Legionowa, koncerty, maratony rowerowe czy Legionowska Dycha. Oszczędności dotyczą również funduszy na wynagrodzenia pracowników urzędu, bowiem zaplanowaną pierwotnie kwotę zmniejszono o 1,5 mln zł. Oprócz zmniejszeń, w miejskiej kasie zdecydowano się na zamrożenie wydatków w kwocie ponad 6 mln zł.

Wydatki na oświatę
Inwestowanie w oświatę jest jednym z priorytetów miasta, mowa tu zarówno o poprawie warunków technicznych, zakupie sprzętu ale też o wsparciu kadry pedagogicznej. Niestety luka między subwencją oświatową przekazywana przez państwo a wydatkami bieżącymi placówek oświatowych jest coraz większa, w związku z tym gmina musi sięgać po dodatkowe środki.

Pozostaje wspomnieć jeszcze o zaplanowanej na wrzesień sześcioprocentowej podwyżce wynagrodzeń dla nauczycieli. I chociaż podniesienie pensji nauczycielom jest słuszne, to jednak znów tym wydatkiem planuje się obciążyć samorządy. Tymczasem w tym roku subwencja oświatowa dla legionowskich uczniów została już obniżona o 1,7% czyli ponad 800 tys zł. – mówi Zastępca Prezydenta Miasta Legionowo Piotr Zadrożny.

Cięcia w sporcie zawodowym

Mniejsze wpływy z PIT i CIT pociągną za sobą kolejne konsekwencje. Mocno dotychczas wspierany sport zawodowy będzie musiał szukać większego wsparcia poza budżetem miasta. W ubiegłym roku na sport zawodowy (drużyny: siatkarek, piłkarzy ręcznych i nożnych) miasto przeznaczyło ponad 2,8 mln zł. W pierwszym półroczu w formie dotacji oraz stypendiów wsparto sport zawodowy kwotą ponad 1,5 mln zł. Niestety w drugim półroczu 2020 roku na te cele przeznaczone zostanie o 0,5 mln zł mniej niż w roku poprzednim. Oznacza to, że kluby zawodowe otrzymają wsparcie w wysokości około 1 mln złotych. Obniżenie dotacji nie obejmie drużyn dziecięcych i młodzieżowych.

TAGI:

Podziel się z innymi